W tym roku ma ruszyć budowa kolejnego fragmentu zapory elektronicznej na granicy. Tym razem chodzi o odcinek z Ukrainą. Po zakończeniu prac cała wschodnia granica Polski będzie objęta systemem monitorowania.
Na wiosnę zakończono budowę zapory elektronicznej na polsko-białoruskiej granicy wzdłuż rzeki Bug. Na liczącym 172 km długości odcinku rzeki znajduje się system kamer termowizyjnych, które przez całą dobę rejestrują obraz. Działają też czujniki ruchu ludzi.
Łącznie znajduje się tam 4,5 tys. kamer na 1,8 betonowych słupach. Monitoring granicy ma zostać uruchomiony w drugiej połowie lipca, jak twierdził szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Oprócz tego na granicy z Białorusią w woj. podlaskim znajduje się fizyczna zapora. Ma ona 250 km długości.
Straż Graniczna szykuje się do kolejnej rozbudowy zapory elektronicznej. Tym razem stanie ona przy granicy z Ukrainą w województwach lubelskim i podkarpackim.
Odcinek będzie miał 535 km długości. Będzie przebiegał o okolic Włodawy, koło polskiej, białoruskiej i ukraińskiej granicy aż do Ustrzyk Dolnych, gdzie łączą się granice Polski, Ukrainy i Słowacji.
Obecnie znajduje się tam niewielkie, bo liczący około 30 km fragment takich zabezpieczeń. Znajduje się na terenie powiatów jarosławskiego i przemyskiego na Podkarpaciu.
– W ramach inwestycji posadowiono około 300 słupów kamerowych, zainstalowano około 400 kamer termowizyjnych i dzienno-nocnych, 1 kontener teletechniczny, powstało także Centrum Nadzoru w Komendzie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu – przekazał Radiu ZET ppłk. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej.
SG ma podzielić cały odcinek na cztery fragmenty. Najdłuższy będzie przebiegał wzdłuż rzeki Bug i będzie miał 228 km długości. Kolejne będą już ustawiane wzdłuż granicy lądowej. Będą miały odpowiednio 69, 43 i 166 km długości.
Według nieoficjalnych ustaleń Radia ZET, SG planuje najpierw zbudować odcinek 69 km. Budowa mogłaby rozpocząć się już w tym roku.
Firma realizująca inwestycję zacznie w okolicach Hrubieszowa na Lubelszczyźnie. Stamtąd będzie poruszała się na południe w kierunku Podkarpacia.