Strona głównaWiadomościPolskaRozpoczyna się remont bazyliki w Gietrzwałdzie

Rozpoczyna się remont bazyliki w Gietrzwałdzie

-

- Reklama -

Przy rzymskokatolickiej Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gietrzwałdzie stanęły ogrodzenia i rozbierana jest kostka brukowa. W najbliższym czasie przy fundamentach i murach kościoła będą prowadzone prace remontowe i konserwatorskie.

Ogrodzenie ustawiono z lewej strony kościoła przy ścieżce prowadzącej do zakrystii i pamiątkowego kamienia węgielnego z napisem „Odmawiajcie różaniec” i datą 1882. Na miejscu widać, że rozbierana jest kostka brukowa. Mimo wielu prób PAP nie udało się uzyskać informacji od parafii na temat prowadzonych prac.

- Reklama -

Wiceminister kultury Bożena Żelazowska informowała niedawno w Sejmie, że bazylika w Gietrzwałdzie otrzymała z resortu kultury dofinansowanie na prace konserwatorskie elewacji i na prowadzenie robót budowlanych oraz prac konserwatorskich murów i fundamentów.

Gietrzwałdzkie sanktuarium przygotowuje się do jubileuszu 150. rocznicy objawień Matki Bożej, które Kościół katolicki uznał za prawdziwe. Jubileusz rozpocznie się 27 czerwca 2027 r. i potrwa do czerwca 2028 r. Centralnym punktem obchodów będą uroczystości 12 września 2027 r. Szacuje się, że weźmie w nich udział blisko pół miliona pielgrzymów, a Gietrzwałd przez ten rok odwiedzi 5-6 mln osób.

Wiceminister Żelazowska poinformowała, że do MKiDN „wpłynęły dwa wnioski do programu Ochrona Zabytków od parafii rzymskokatolickiej Narodzenia Marii Panny w Gietrzwałdzie – jeden na prace konserwatorskie elewacji bazyliki w Gietrzwałdzie (otrzymał kwotę 1 mln 36 tys. 644 złotych) oraz drugi na prowadzenie robót budowlanych oraz prac konserwatorskich murów i fundamentów”.

Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyznał sanktuarium dotację w wysokości 700 tys. zł na prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu bocznym św. Józefa, który znajduje się w bazylice.

Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie rozpoczęło w sierpniu 2025 r. starania o uzyskanie statusu pomnika historii. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez warmińsko-mazurskiego konserwatora zabytków i został przesłany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sejmik warmińsko-mazurski zdecydował, że przyszły rok będzie Rokiem 150-lecia Objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie. Posłowie PSL, PiS i Konfederacji proponują, aby także Sejm ustanowił 2027 rok Rokiem Objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

W projekcie proponowanej uchwały napisano, że „ruch gietrzwałdzki był jednym z fundamentów odzyskania niepodległości w 1918 r.”. Zaznaczono, że „przebudzenie świadomości narodowej, do której doszło w 1877 r., zjednoczyło Polaków ponad kordonami zaborców”.

Objawienia w Gietrzwałdzie są jednymi z 12 objawień maryjnych na świecie uznanych przez Watykan. Dochodziło do nich od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Według relacji wizjonerek Matka Boża przemówiła do nich po polsku – w gwarze warmińskiej. Wzywała do pokuty i nawrócenia, głębokiej przemiany życia, zachowania trzeźwości i codziennej modlitwy różańcowej, a także podkreślała wagę życia sakramentalnego, zwłaszcza uczestnictwa w mszy.

Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny jednej z wizjonerek – Barbary Samulowskiej, która jako zakonnica pracowała do 1950 roku na misjach w Gwatemali. Tam zmarła i została pochowana.

Losy drugiej z wizjonerek, Justyny Szafryńskiej, która początkowo także była zakonnicą, ale wystąpiła ze zgromadzenia i założyła rodzinę, wciąż wymagają badań.

W ocenie historyków objawienia gietrzwałdzkie miały znaczny wpływ na życie religijne i narodowe.

Na uroczystości w Gietrzwałdzie papieża Leona XIV zaprosił oficjalnie prezydent RP Andrzej Duda. Ponowił je jego następca prezydent RP Karol Nawrocki, a w minionych dniach zaprosił papieża premier Donald Tusk. Podobne zaproszenie skierowało także Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w grudniu 2025 r.

Z relacji przewodniczącego Episkopatu abp. Tadeusza Wojdy wynika, że papież poinformował, iż jego kalendarz na rok 2026 jest już wypełniony i nie ma nawet „jednego pełnego wolnego tygodnia”.

Ponieważ w 2027 r. w Polsce zaplanowane są wybory parlamentarne, wizyta papieża Leona XIV mogłaby się odbyć w 2028 roku. Nie wiadomo, czy papież odwiedzi Gietrzwałd.

Źródło:PAP

Najnowsze