Rada Europy odrzuciła wszelkie próby zmian Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ktore proponowało dziewięć krajów z inicjatywy Włoch. Sekretarz generalny Rady Europy Alain Berset stanowczo odrzucił wszelkie poprawki, które „osłabiłyby” Europejską Konwencję.
Dziewięć państw, na czele z Włochami, apelowało o reinterpretację tekstu konwencji w odniesieniu do kwestii migracji. „W obliczu złożonych wyzwań naszych czasów naszym obowiązkiem nie jest osłabianie Konwencji, lecz wręcz przeciwnie, dbanie o to, by była silna i istotna” – odpowiedział Sekretarz Generalny Rady Europy.
Organizacja ta liczy 46 państw członkowskich i „chroni demokrację i prawa człowieka” na terytorium Europy. Problem w tym, że interpretacja niektórych przepisów, stanowi parasol chroniący nielegalnych migrantów przed wydaleniem i utrudnia walkę z tym zjawiskiem.
Projekt kierowany przez premier Giorgię Meloni został poparty m.in. przez Danię i Polskę. Kraje te uznały za „konieczne rozpoczęcie dyskusji na temat tego, w jaki sposób konwencje międzynarodowe odpowiadają na wyzwania, przed którymi stoimy obecnie”.
Propozycja zmian jest zaadresowana w szczególności do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), organu Rady Europy (zinfiltrowanego przez sędziów Sorosa) z siedzib obstajeą w Strasburgu, który od lat wydaje wyroki na korzyść progresywnych idei politycznych, w tym wspierania migracji.
Dziewięć państw chce zbadać, „czy Trybunał w niektórych przypadkach nie rozszerzył zakresu konwencji” i nie idzie zbyt daleko w porównaniu z pierwotnymi intencjami zapisów. Przewodniczący Alain Berset uznał to za próbę „upolityczniania Trybunału”… Berset to socjalista ze Szwajcarii.
Italia e Danimarca hanno promosso una lettera chiara e coraggiosa, già sottoscritta anche da altre Nazioni europee. Abbiamo il dovere di difendere i nostri cittadini, i nostri valori, la nostra democrazia. Siamo leader di società che tutelano i diritti umani, tuttavia troppo… pic.twitter.com/o1jSSgsxVq
— Giorgia Meloni (@GiorgiaMeloni) May 23, 2025
Źródło: Valeurs