Strona głównaWiadomościPolskaSzokujące praktyki w wojsku. Bosak UJAWNIA: Żołnierze wysłani na spotkanie w Muzeum...

Szokujące praktyki w wojsku. Bosak UJAWNIA: Żołnierze wysłani na spotkanie w Muzeum Polin

-

- Reklama -

Szokujące doniesienia przedstawił na swoim profilu na portalu X wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak. Chodzi o delegację żołnierzy na spotkanie w Muzeum POLIN z udziałem Agnieszki Holland, reżyserem filmu „Zielona Granica”.

„Rzecznik 1. Warszawskiej Brygady Pancernej potwierdził, że żołnierze tej brygady zostali, na podstawie poleceń z góry z Dowództwa Generalnego, wysłani na spotkanie w Muzeum Polin na spotkanie o Janie Karskim z udziałem Agnieszki Holland, reżyserki znanej z filmu szkalującego Straż Graniczną” – napisał Bosak.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

„Taka decyzja to absurdalne polityczne uprzedmiotowienie żołnierzy, które nigdy nie powinno mieć miejsca” – ocenił wicemarszałek Sejmu.

Europa Suwerennych Narodów

Zdaniem Bosaka, Sztab Generalny Wojska Polskiego, minister obrony narodowej i Prezydent RP „powinni stanąć w obronie żołnierzy przed angażowaniem ich w roli publiczności na wydarzeniach skompromitowanych atakowaniem munduru postaci”.

„Żołnierze zaś powinni mieć prawo postąpić zgodnie z honorem i solidarnie z kolegami służącymi na granicy, czyli wygwizdać lewicową reżyserkę i osoby współuczestniczące w tym nadużyciu” – zakończył.

Chodzi o spotkanie, które odbyło się 16 kwietnia 2025 r. w Muzeum POLIN. Dotyczyło ono publikacji o Janie Karskim. Uczestniczyli w nim m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski i inni politycy. Wśród prelegentów znalazł się m.in. prof. Tadeusz Gadacz, związany z Platformą Obywatelską filozof. W 2023 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski z list KO.

Po wykładzie odbyła się dyskusja, prowadzona przez Jacka Żakowskiego, z udziałem m.in. Agnieszki Holland.

O sprawie napisał portal niezalezna.pl, wskazując, że żołnierze byli tym poleceniem służbowym oburzeni. – To odbywa się tak, że jest polecenie wyznaczenia danej liczby żołnierzy. Ludzie byli oburzeni. Wojsko Polskie powinno mieć swój honor i odmówić udziału. To wynika ze składanej przysięgi – mówił anonimowo jeden z nich.

W wydarzeniu udział wzięło ok. 500 osób. Oddelegowani żołnierze stanowili spory odsetek widowni.

„Informuję, że żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej zostali skierowani na spotkanie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w dniu 16 kwietnia 2025 roku na podstawie pisma zadaniowego przełożonych. Tematem wydarzenia była promocja książki pt. “Jan Karski w cudzej pamięci”, a przewodnim motywem spotkania była ODWAGA jako fundamentalna wartość. Żołnierze przed udziałem w wydarzeniu otrzymali listę prelegentów. Niemniej jednak celem ich uczestnictwa było wsparcie przedsięwzięcia promującego postać Jana Karskiego i wartości, które symbolizował, a nie ocenianie zaproszonych gości według ich poglądów czy opinii publicznych. 1 Warszawska Brygada Pancerna stanowczo sprzeciwia się wszelkim próbom szkalowania munduru Wojska Polskiego oraz podważania honoru żołnierza. Żołnierz, wykonując powierzone mu zadania i rozkazy, zawsze kieruje się dobrem Ojczyzny oraz bezpieczeństwem własnym i obywateli Rzeczypospolitej. Honor, wierność i odpowiedzialność stanowią podstawę służby wojskowej, a wszelkie działania żołnierzy pozostają podporządkowane tym zasadom” – grzmiał, pytany o sprawę, rzecznik prasowy Brygady kpt. Jacek Piotrowski.

Źródło:niezalezna.pl/X

Najnowsze