W Warszawie obcokrajowcy mogą bezkarnie łamać przepisy drogowe i włos im z głowy nie spadnie. Szokujący proceder ujawnił na Kanale Zero Łukasz Zboralski.
Komenda Stołeczna Policji w 2024 roku sporządziła aż 1192 wnioski o skierowanie obcokrajowców na egzaminy kontrolne prawa jazdy. Oznacza to, że miesięcznie około 100 kierowców zagranicznych traci uprawnienia do kierowania pojazdami tylko w stolicy. Tendencja ta utrzymuje się również w bieżącym roku – w pierwszym kwartale funkcjonariusze złożyli już blisko 300 podobnych wniosków.
Problem dotyczy przede wszystkim cudzoziemców świadczących usługi transportowe przez popularne aplikacje mobilne. Znaczna część tych kierowców, których policja próbuje usunąć z dróg, wraca do ruchu z wyzerowanym kontem punktów karnych.
Systemowa luka
Dane ujawnione przez Kanał Zero oraz portal brd24.pl wskazują, że warszawskie delegatury biura administracji i spraw obywatelskich w urzędach dzielnicowych odmówiły realizacji 108 policyjnych wniosków w ubiegłym roku, co stanowi 11,9% całości. W pierwszym kwartale tego roku urzędnicy nie skierowali na egzamin kontrolny kolejnych 23 obcokrajowców.
Niechlubny rekord należy do delegatur prezydenta miasta w dzielnicach Włochy (39 niezrealizowanych wniosków od początku 2024 r. do końca pierwszego kwartału) oraz Wawer (25 niezrealizowanych wniosków).
Konsekwencje niezrealizowanych wniosków
Kiedy wniosek policji o skierowanie obcokrajowca na egzamin kontrolny nie zostaje zrealizowany, punkty karne takiego kierowcy są automatycznie zerowane. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 września 2022 r., komendant wojewódzki Policji usuwa wpisy dotyczące punktów karnych.
Dla funkcjonariuszy drogówki sytuacja jest niezwykle frustrująca – mogą jedynie dopisywać kolejne punkty karne kierowcom, wobec których wcześniej złożyli wnioski o egzamin kontrolny, ale których konta zostały już wyzerowane.
Kontrowersyjne uzasadnienia urzędów
Ratusz warszawski, pytany o powody niewykonywania wniosków policyjnych, powołał się na ogólne paragrafy Kodeksu postępowania administracyjnego. Wśród wyjaśnień pojawiły się argumenty o „bezprzedmiotowości postępowania”, sugestie, że wniosek złożył organ „nie będący stroną”, „inne uzasadnione przyczyny” oraz twierdzenie, że wnioski zostały skierowane do niewłaściwych urzędów dzielnicy.
Szczególnie absurdalne wydaje się tłumaczenie o „niemożności ustalenia adresu” wnioskodawcy, którym jest Komenda Stołeczna Policji. Ratusz utrzymuje również, że policja „nie uzupełnia braków” w składanych wnioskach.
Zdawalność egzaminów
Oczywiście nikt oficjalnie nie przyzna, co jest powodem bezkarności obcokrajowców. Faktem jest natomiast, że zdawalność egzaminów kontrolnych wśród cudzoziemców jest bardzo niska.
Według przedstawiciela warszawskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, wynika to głównie ze słabej znajomości polskich przepisów drogowych oraz odmiennej kultury jazdy. Dodatkowym utrudnieniem dla obcokrajowców jest konieczność zdania w Polsce egzaminów na wszystkie kategorie prawa jazdy, które posiadali w dokumencie zagranicznym.
Według Zboralskiego z Kanału Zero, który ujawnił sprawę, podobny problem może występować również w innych polskich miastach.