Strona głównaWiadomościPolskaAtak imigrantów na polsko-białoruskiej granicy z udziałem funkcjonariusz służb Białorusi

Atak imigrantów na polsko-białoruskiej granicy z udziałem funkcjonariusz służb Białorusi

-

- Reklama -

Dzięki zaangażowaniu i pracy mundurowych oraz uszczelnieniu granicy Polska jest bezpieczna – napisał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do nagrania, na którym „kilkadziesiąt osób” podejmuje nieudaną próbę nielegalnego przekroczenia białorusko-polskiej granicy.

Kosiniak-Kamysz w niedzielę na portalu X odniósł się do filmu zamieszczonego tam przez rzecznika MSWiA Jacka Dobrzyńskiego pisząc, że powinien on otworzyć oczy wszystkim, którzy bagatelizują to zagrożenie oraz bezpodstawnie atakują obrońców polskich granic.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

„Widoczna na nim grupa agresorów wraz z funkcjonariuszem białoruskich służb próbuje wedrzeć się do Polski. (…) Dzięki zaangażowaniu i pracy mundurowych oraz uszczelnieniu granicy Polska jest bezpieczna” – podkreślił wicepremier.

Europa Suwerennych Narodów

Opublikowany przez Dobrzyńskiego film przedstawia obraz z kamery na którym widać barierę na granicy polsko-białoruskiej „niedaleko Mielnika”. Jak napisał rzecznik MSWiA, uwieczniono sytuację, w której „kilkadziesiąt osób” próbuje pokonać zabezpieczenie, usiłując nielegalnie wedrzeć się do Polski.

„Gdy pojawia się patrol Straży Granicznej napastnicy zaczynają rzucać kamieniami w nadjeżdżające auto. W grupie agresorów kamera rejestruje umundurowanego funkcjonariusza białoruskiej służby, który również kamieniami atakuje naszych mundurowych. Dzięki szybkiej i skutecznej reakcji strażników granicznych i żołnierzy nikomu nie udało się wtargnąć do naszego kraju. Polska granica jest szczelna. Przejścia nie ma” – napisał Dobrzyński.

Nie wiadomo, z którego dnia pochodzi opublikowane nagranie.

Pod koniec marca weszło w życie rozporządzenie ws. czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Ograniczenie prawa do azylu będzie obowiązywać przez 60 dni. Okres obowiązywania ograniczenia będzie mógł być przedłużony na kolejny – nie dłuższy niż 60 – okres, po wyrażeniu zgody przez Sejm.

Na 186 km granicy z Białorusią stoi – wzniesiona w 2022 r. – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją tzw. bariera elektroniczna, która obejmuje zaporę a także odcinki rzeczne. W minionym roku zmodernizowano obie zapory, na stalowej zamontowano dodatkowe poziome przęsła, a także zwoje concertiny.

Od 13 czerwca 2024 r. na podlaskim odcinku polsko-białoruskiej granicy działa strefa buforowa, którą wprowadzono na podstawie rozporządzenia MSWiA. Kolejny raz została przedłużona 10 marca na kolejne 90 dni. Na blisko 60 km granicy nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na odcinku ponad 15 kilometrów położonym w rejonie rezerwatów przyrody pas ma ok. 2 km szerokości, a na odcinku blisko 3,8 km szerokość strefy to ok. 4 km.

Kryzys na polskiej granicy trwa od 2021 r. i spowodowany jest zorganizowanym przerzutem imigrantów i uchodźców do Unii Europejskiej m.in. z Iraku, Afganistanu i z innych krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki przez granicę białorusko-litewską oraz białorusko-polską i białorusko-łotewską. Kryzys rozpoczął się, gdy władze białoruskie uruchomiły kanały przerzutu migrantów.

Źródło:PAP

Najnowsze