Konfederacja chce, żeby obywatele mieli dostęp do pasywnych środków ochrony osobistej, takich jak kamizelki kuloodporne i nowoczesne hełmy wojskowe. Projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie trafił w piątek do Sejmu.
Propozycja zmiany przepisów dotyczy ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Zgodnie z projektem obywatele będą mogli dokonać legalnego zakupu kamizelek kuloodpornych i hełmów wojskowe, które obecnie – zdaniem Konfederacji – objęte są niejednoznacznymi przepisami ograniczającymi dostęp do nich głównie dla firm ochroniarskich.
„Praktyka pokazuje, że ograniczenie to jest stosowane rozszerzająco – choć na rynku znajdują się także kamizelki kuloodporne przeznaczone dla osób cywilnych, lub szerzej: o przeznaczeniu innym niż ściśle wojskowe lub policyjne, to ich sprzedaż przez podmioty koncesjonowane osobom cywilnym nie jest w praktyce dokonywana” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
W rezultacie – jak zwracają uwagę projektodawcy – prowadzi to do sytuacji, w której osoby cywilne – w tym dziennikarze i uczestnicy misji humanitarnych – nie mogą legalnie nabywać profesjonalnych środków ochrony, mimo że podejmują działania w rejonach zagrożonych.
„Trwające w wielu częściach świata konflikty zbrojne – w tym przede wszystkim wojna na Ukrainie – są polem działania różnego rodzaju misji humanitarnych oraz polem aktywności dziennikarzy. Uczestnicy tych misji, jak i dziennikarze, powinni móc się wyposażyć przed udaniem w rejon potencjalnego zagrożenia w indywidualne środki ochrony osobistej, które mogą uratować im życie” – podkreślono.
„Podobnie trudno odmawiać obywatelom Polski – zwłaszcza tym zamieszkującym jej wschodnie rejony – prawa do wzmocnienia swojej pasywnej ochrony” – dodano.
Posłowie Konfederacji ocenili przy tym, że luki w prawie umożliwiają za to sprzedaż atrap i towarów wątpliwej jakości. Nowelizacja – ich zdaniem – zmierza zatem do uregulowania rynku i zwiększenia bezpieczeństwa obywateli bez wpływu na bezpieczeństwo publiczne.
„Przedmiotowe środki ochrony osobistej są wyposażeniem czysto pasywnym i siłą rzeczy nie będą mieć negatywnego wpływu na poziom bezpieczeństwa publicznego. Nowelizacja podniesie natomiast poziom bezpieczeństwa obywateli poprzez zapewnienie im większych możliwości ochrony własnego ciała” – podsumowano w uzasadnieniu projektu.
Ponadto projekt przewiduje usunięcie łusek artyleryjskich z wykazu istotnych części amunicji, ponieważ – jak uzasadniono – obecnie obowiązujące przepisy skutkują sankcją karną za posiadanie np. wazonu wykonanego z pustej, wystrzelonej łuski znalezionej na pobojowisku. Ponadto projekt znosi limit czasowy dla użyczania broni do testów przed zakupem dla konsumentów będących osobami fizycznymi, posiadającymi odpowiednie pozwolenie na broń.
Zdaniem posłów Konfederacji, obecne przepisy, które ograniczają prawo w dostępie do testowania broni, mają charakter dyskryminacyjny i nie znajdują wystarczającego uzasadnienia konstytucyjnego.
Konfederacja oceniła też, że proponowana zmiana przepisów będzie miała pozytywne skutki gospodarcze, m.in. ze względu na wzrost obrotu sektora od 5 do 10 mln zł w pierwszym roku obowiązywania nowelizacji.