Jako „porażające” unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin ocenił wyniki śledztwa OLAF-u w sprawie nadużyć przy zakupie generatorów dla Ukrainy za rządów PiS. – Warto, by zapoznali się z nimi wszyscy Polacy, RARS dopuścił się bardzo poważnych nadużyć – dodał.
O wynikach postępowania Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) poinformował we wtorek na swojej stronie internetowej. W wydanym komunikacie OLAF zalecił odzyskanie ponad 91 mln euro, które miały zostać przeznaczone na zakup i dostawę generatorów prądu do obszarów na Ukrainie dotkniętych niedoborami energii elektrycznej.
Chodzi o finansowany ze środków UE projekt o wartości 114 mln euro, zarządzany przez RARS.
– Wyniki śledztwa są porażające. OLAF stwierdził, że RARS – korzystając ze środków europejskich – dopuścił się bardzo poważnych nadużyć. Te nadużycia są wyraźnie wskazane w komunikacie OLAF-u – powiedział dziennikarzom Serafin, który we wtorek w Warszawie wziął udział w nieformalnych posiedzeniu unijnych ministrów ds. UE.
Wskazując, że mowa o „niezależnej instytucji” i nie powinien komentować wyników tego śledztwa, podkreślił, że – jego zdaniem – „warto, by wszyscy Polacy zapoznali się z wynikami tego postępowania”.
– Komisarzem się bywa, a Polakiem się jest zawsze. Muszę powiedzieć, że przez lata mogliśmy być dumni z tego, że tego typu sytuacji w przypadku środków europejskich wydawanych w Polsce nie było. Niestety okazuje się, że w ostatnich latach takie sytuacje miały miejsce – powiedział.
Zgodnie z komunikatem, dowody zebrane podczas rozpoczętego w lipcu 2023 r. dochodzenia OLAF-u ujawniły zawyżanie cen, brak konkurencji i nienależne korzyści przyznane niektórym wykonawcom. Według urzędu, niektórzy z nich pobierali od RARS nawet o 40 proc. więcej pieniędzy niż wynosiły koszty zakupu, co prowadziło do znacznego zawyżania cen generatorów finansowanych przez UE.
Jak wskazano, śledztwo doprowadziło do zatrzymania co najmniej trzech osób. Oprócz 91 mln euro rekomendowanych do odzyskania, OLAF poinformował też o zabezpieczeniu 22 mln euro przed „niesłusznym wydaniem”.
Zdaniem OLAF-u, RARS odmówił współpracy przy postępowaniu „pomimo zobowiązań wynikających z umowy o dotację UE, podpisanej w styczniu 2023 r.”.
W Polsce śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto w grudniu 2023 r.; prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK. Do tej pory przedstawiono 21 zarzutów ośmiu osobom, w tym b. prezesowi RARS Michałowi K., trzem innym urzędnikom Agencji, a także Pawłowi S..