Strona głównaWiadomościPolskaMaszyny polskich rolników nie spełniają unijnych regulacji. Mają trafić na złom, choć...

Maszyny polskich rolników nie spełniają unijnych regulacji. Mają trafić na złom, choć złomem nie są

-

- Reklama -

Dramatyczna sytuacja dotknęła rolników w całej Polsce, którzy zakupili ciągniki MTZ Belarus wyprodukowane po 1 stycznia 2016 roku. Okazało się, że pojazdy nie spełniają unijnych wymogów homologacyjnych i zgodnie z przepisami powinny zostać wycofane z użytkowania i trafić na złom. Niektóre sprawy trafiły już do sądu.

Problem jest poważny – dla wielu gospodarstw białoruskie ciągniki stanowią podstawowe narzędzie pracy, a ich utrata może doprowadzić do paraliżu działalności. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza wystosowała pilny apel do Krajowej Rady Izb Rolniczych o interwencję w sprawie cofnięcia decyzji o wyrejestrowaniu pojazdów.

„To nie rolnicy zawinili w tej sytuacji. Kupowali maszyny legalnie, często na kredyt, nie mając świadomości, że pojazdy nie spełniają wymagań Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013 dotyczących homologacji” – alarmuje Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza.

Jak się okazuje, urzędowe decyzje o rejestracji tych ciągników były od początku niezgodne z prawem ze względu na brak europejskiej homologacji, wymaganej przy wprowadzaniu pojazdów spoza Unii Europejskiej. Mimo to konsekwencje ponoszą teraz nie urzędnicy czy importerzy, lecz rolnicy, którzy mają zezłomować swoje maszyny.

- Prośba o wsparcie -

Wesprzyj wolne słowo. Postaw kawę nczas.info za:

Wybór ciągników Belarus był w wielu przypadkach podyktowany względami ekonomicznymi – ich cena jest znacząco niższa od zachodnich odpowiedników. Najwyraźniej rozsądne podchodzenie do wydawania pieniędzy nie jest w cenie i rolnicy mogą stanąć przed koniecznością zakupu nowych maszyn spełniających unijne normy.

Najnowsze