Strona głównaWiadomościPolitykaJean-Marie Le Pen nie żyje. Ojciec francuskiej prawicy miał 96 lat

Jean-Marie Le Pen nie żyje. Ojciec francuskiej prawicy miał 96 lat

-

- Reklama -

We wtorek w wieku 96 lat zmarł Jean-Marie Le Pen, charyzmatyczny polityk uznawany za ojca francuskiej prawicy XX wieku. Pozostawił po sobie trwały ślad w polityce francuskiej, kształtując dyskurs na temat nacjonalizmu i tożsamości narodowej.

Jean-Marie Le Pen, urodzony 20 czerwca 1928 roku w Trinité-sur-Mer, był francuskim politykiem i prawnikiem, który przez wiele lat pełnił funkcję lidera prawicowego Frontu Narodowego (FN), obecnie znanego jako Zjednoczenie Narodowe, któremu przewodzi jego córka, Marine.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Jego kariera polityczna rozpoczęła się w latach 50., kiedy to dołączył do Legii Cudzoziemskiej, a następnie brał udział w wojnie algierskiej jako oficer służb specjalnych.

1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

W 1956 roku Le Pen po raz pierwszy został wybrany do Zgromadzenia Narodowego, gdzie szybko zyskał reputację kontrowersyjnego polityka. W 1972 roku założył Front Narodowy, który zjednoczył różne odłamy ruchów prawicowych. Pod jego przewodnictwem partia zyskała znaczące poparcie w latach 80. i 90., co zaowocowało wprowadzeniem kilkudziesięciu posłów do parlamentu. Mówiło się o tzw. „lepenizacji umysłów”, czyli wpływu jego idei na mainstreamową politykę francuską. Przez główny nurt notorycznie był nazywany politykiem „skrajnie prawicowym”.

Le Pen był pięciokrotnym kandydatem na prezydenta Francji, a jego największym sukcesem było przejście do drugiej tury wyborów w 2002 roku, gdzie zdobył 16,86% głosów. Był francuskim deputowanym do Parlamentu Europejskiego w latach 1984-2003 oraz 2004-2014.

Mainstream często oskarżał go o rasizm czy antysemityzm i chętnie rozdmuchiwał wszelakie wpadki i kontrowersje. Mimo to pozostawał znaczącą postacią w francuskiej polityce przez dekady. Jego wpływ na rozwój prawicy w Europie jest niepodważalny, a jego dziedzictwo będzie analizowane i dyskutowane przez przyszłe pokolenia.

Najnowsze