Zmiany w strukturze Warner Bros. Discovery. Właściciel m.in. stacji TVN podjął decyzję. Ujawniono szczegóły.
Amerykański koncern Warner Bros. Discovery, będący właścicielem stacji TVN, którą premier Donald Tusk zamierza wpisać na listę firm strategicznych, podjął decyzję ws. dalszego funkcjonowania.
Czytaj także: „Polskie media” i ochrona przed „rosyjskim wrogim przejęciem”. Komentatorzy kpią ze słów Tuska ws. TVN
Postanowił wydzielić w swojej strukturze dwa główne segmenty – jeden ze streamingiem i wytwórniami filmowymi, obejmujący m.in. platformę Max oraz wytwórnie seriali i gier wideo, a drugi z telewizją linearną, w tym m.in. kanały należące do grupy TVN.
Medialny koncern wydanym komunikacie podkreślił, że „celem zmian jest zwiększenie elastyczności i atrakcyjności dla akcjonariuszy, a także lepsze wykorzystanie możliwości, które pojawiają się na dynamicznie rozwijającym się rynku mediów”.
Wyjaśniono, że każdy z dwóch segmentów będzie miał zupełnie inne cele strategiczne. Telewizyjny ma się skupić głównie na osiągnięciu jak największej rentowności, dzięki czemu zmniejszone ma zostać zadłużenie, natomiast streamingowy ma przynosić jak największe zyski i wysokie zwroty z inwestycji.
Jak wskazał dyrektor generalny David Zaslav, od 2022 roku, kiedy doszło do połączenia Warner Media oraz Discovery, koncern poprawił swoją sytuację finansową, „zapewniając jednocześnie światowej klasy rozrywkę globalnej publiczności”.
– Nasza działalność telewizyjna Global Linear Networks jest dobrze przygotowana do tego, aby przynosić zyski finansowe, natomiast sekcja Streaming & Studios będzie się koncentrować na napędzaniu wzrostu, poprzez opowiadanie najbardziej fascynujących historii na świecie – dodał.
Planowane zmiany wejdą w życie do połowy 2025 roku. Reakcja giełdy już teraz jest pozytywna – po ogłoszeniu zmian w strukturze akcje poszły w górę o przeszło 6 proc.