Strona głównaWiadomościŚwiatPierwsze kraje wstrzymują wnioski o azyl dla Syryjczyków. Szykują się powroty i...

Pierwsze kraje wstrzymują wnioski o azyl dla Syryjczyków. Szykują się powroty i deportacje

-

- Reklama -

Ze względu na sytuację w Syrii, niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (Bamf) wydał w poniedziałek decyzję o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o azyl od Syryjczyków. Podobnie jest w Austrii i Danii.

Sytuacja w Syrii jest niepewna, co sprawia, że trudno przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń politycznych – stwierdził rzecznik niemieckiego urzędu w rozmowie z portalem tygodnika „Spiegel”. Według urzędu, ma to wpływ na 47 270 wniosków o azyl od Syryjczyków, które nie zostały jeszcze rozpatrzone, z czego około 46 tys. to wnioski pierwszorazowe. Jak informuje „Spiegel”, sytuacja w Syrii na razie nie wpływa na wcześniej podjęte decyzje azylowe.

Podobne trudności pojawiły się w Austrii. Portal Heute.at podał, że kanclerz Austrii Karl Nehammer polecił ministrowi spraw wewnętrznych Gerhardowi Karnerowi zawieszenie wszystkich wniosków o azyl złożonych przez syryjskich uchodźców. Zalecił także szczegółową analizę wcześniej przyznanych azylów.

„W tym kontekście poleciłem ministerstwu przygotowanie uporządkowanego programu powrotów i deportacji do Syrii” – powiedział minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner w rozmowie z Heute.at. Dodatkowo zawieszono realizację programu łączenia rodzin. Obecnie w Austrii toczy się 12 886 spraw dotyczących uchodźców z Syrii, z czego 1146 dotyczy łączenia rodzin. Ministerstwo na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji.

Z kolei Duńska Rada ds. Uchodźców ogłosiła wstrzymanie rozpatrywania wniosków azylowych obywateli Syrii do czasu wyjaśnienia sytuacji w tym kraju. Rada, pełniąca funkcję instancji odwoławczej, miała rozpatrzyć 69 skarg Syryjczyków, którym wcześniej odmówiono azylu. W Danii zawieszono również deportacje do Syrii.

W odniesieniu do syryjskiej organizacji rebeliantów Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych oświadczył cytowany przez portal tagesschau, że „HTS musi być oceniany na podstawie swoich działań”. Grupa ta odegra ważną rolę w reorganizacji kraju ogarniętego wojną domową.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i UE umieściły HTS na liście organizacji terrorystycznych. Grupa stara się jednak zdystansować od swoich ekstremistycznych korzeni. Upadek reżimu Baszszara al-Asada w Syrii to dobra wiadomość – powiedział rzecznik, ponieważ wiele osób cierpiało pod jego rządami w ostatnich latach. „Zasługują na lepszą przyszłość”.

Źródło:PAP

Najnowsze