Masoni w ostatnich dniach obchodzili 240. rocznicę powstania Wielkiego Wschodu Polski. Świętowali w Poznaniu.
Loża Atanor Wielkiego Wschodu Polski na Wschodzie Warszawy zamieściła na swoim profilu na Facebooku zdjęcie sali, w której odbywał się XXVII Konwent Wielkiego Wschodu Polski. Masoni zebrali się w Pałacu Działyńskich na poznańskim rynku.
Konwent odbył się 16 listopada 2024 roku. Jak czytamy, „tym razem połączony z obchodami 240 rocznicy powstania Wielkiego Wschodu Polskiego i Litewskiego i uchwalenia jego Konstytucji, przyjętej w 1784 roku”.
Jak podano, „Wielki Wschód otrzymał gratulacje od wielu obediencji, część z nich wysłała do Poznania swoich delegatów”.
„Następnego dnia w poznańskiej siedzibie WWP odbyło się spotkanie AACEE – Stowarzyszenia Adogmatycznych Obediencji Wolnomularskich Europy Środkowo-Wschodniej” – dodano.
Masoneria podnosi głowę
Przypomnijmy, że w ostatnim czasie w Polsce powstały dwie nowe loże masońskie, we wschodnich częściach Szczecina i Wrocławia.
„Tworzymy nowy początek. Pierwsza w historii polska loża wolnomularska w Szczecinie zapaliła swe Światła w dniu 12 października 2024 roku” – czytamy na stronie wolnomularstwa.
W Szczecinie powstała masońska loża Trzy Cyrkle. Ma ona pracować w Rycie Szkockim Dawnym i Uznanym pod auspicjami Wielkiego Wschodu Polski.
Kolejna loża powstała we Wrocławiu. Doszło do tego 19 października. Loża „Fosforos” także ma pracować w Rycie Szkockim Dawnym i Uznanym.
„Lożą Matką «Fosforosa» jest «Witelon» – loża misyjna WWP, pracująca na wielu polskich Wschodach, zajmująca się przygotowywaniem gruntu pod tworzenie nowych warsztatów w całym kraju” – czytamy. Jak dodano, większość spotkań tej loży odbywa się online, a tylko kilka razy w roku dochodzi do zjazdów i wówczas „organizowane są prace rytualne, intensywne warsztaty i szkolenia”.
Zaznaczono, że do powstania wrocławskiej loży przyczyniła się pomoc członków poznańskiej loży „Pod Sokołem i Sową”.
Masoneria podnosi głowę. Dwie nowe loże na mapie Polski. „Prace rytualne”