Na płaskowyżu Chatham, na obszarze Pacyfiku koło Nowej Zelandii, odkryto nowy gatunek „chimery”. Ryby te potrafią polować w głębokich wodach. Naukowcy z Nowej Zelandii ogłosili, że zidentyfikowali nowy gatunek rekina-widmo, zdolnego do polowania w głębokich wodach Oceanu Spokojnego.
Są to okazy australijskiej chimery wąskonosej, ale odkryto je na płaskowyżu Chatham, obszarze Pacyfiku rozciągającym się ponad 1000 km na wschód od Nowej Zelandii. Rekiny-widma, zwane także chimerami, są spokrewnione z rekinami i płaszczkami. Żywią się skorupiakami, nawet na głębokościach do 2600 metrów.
„Takie rekiny-widma żyją głównie na dnie oceanu” – powiedziała zajmująca się badaniami Brit Finucci, która w hołdzie swojej babci nadała temu gatunkowi nazwę „Harriotta avia”. Dodała, że ich siedlisko w głębiach utrudnia badanie oraz monitorowanie i obecnie niewiele wiemy o ich cyklach życiowych, czy klasyfikacji jako gatunków zagrożonych.
Wcześniej uważano, że ten rekin-widmo należy do jednego gatunku na całym świecie. Naukowcy odkryli jednak różnice genetyczne i morfologiczne. Nowy gatunek charakteryzuje się niezwykle długim pyskiem. Ich szkielety są w całości zbudowane z chrząstki.
¡Os presentamos a Harriotta avia sp. nov.! 🤩🏷️🦈
¡Vayamos con un #hilo! 🧶#Divulgación #Mediterráneo #Conservación #Tiburones #Rayas #Educación #Sharks #Scicomm #Biología #Ciencia #Science #CitizenScience pic.twitter.com/A2aGfIccbB
— Catsharks (@Cat_Sharks) September 13, 2024
LOOK: Scientists in New Zealand have discovered a new species of "ghost shark," the Australasian narrow-nosed spookfish (Harriotta avia). | 📷 NIWA New Zealand pic.twitter.com/qTKzSbM0q2
— Panay News (@panaynewsdotnet) September 24, 2024