Z badania CBOS wynika, że coraz więcej Polaków jest przeciwna umożliwianiu migrantom zza granicy polsko-białoruskiej ubiegania się o azyl w naszym kraju. W lipcu przeciwników tego rozwiązania było 73 proc., z czego 49 proc. było zdecydowanie przeciwko.
Z badania CBOS wynika, że podobnie jak w poprzednim miesiącu, większość Polaków jest przeciwna umożliwianiu migrantom z granicy polsko-białoruskiej wystąpienia o azyl w naszym kraju. 73 proc. badanych jest przeciwnych takiemu działaniu, a jedyne 19 proc. jest przychylnych. Przy czym, w porównaniu do czerwca wzrósł odsetek osób zdecydowanie przeciwnych (z 42 proc. do 49 proc.).
Co ciekawe, przeciwników dopuszczania migrantów z granicy białoruskiej do procedury azylowej w Polsce znajdujemy częściej wśród młodszych badanych (79 proc. wśród najmłodszych wobec 68 proc. wśród najstarszych).
Jak zauważyła sondażownia, wyraźne zmiany dostrzeżemy, kiedy porównamy te dane z wynikami z 2021 r., kiedy kryzys na granicy dopiero się rozpoczynał. Już wtedy większość Polaków sprzeciwiała się przyznawaniu migrantom dostępu do procedury azylowej, jednak odsetek takich głosów był aż o 21 pkt proc. mniejszy niż obecnie (przy pierwszym pomiarze z listopada 2021 r. wynosił 52 proc.). Odsetek głosów przychylnych migrantom był z kolei wyższy o 14 pkt proc. (wynosił 33 proc.).
CBOS zapytało także badanych, czy popierają zwiększenie dopuszczalności użycia broni przez żołnierzy, funkcjonariuszy policji lub Straży Granicznej strzegących polskich granic. Chodzi o ustawę, która została przyjęta pod koniec lipca – już po realizacji badania. Jak się okazało, popiera ją zdecydowana większość Polaków (84 proc.) i tylko co dziewiąta osoba (11 proc.) jest jej przeciwna.
Za zwiększeniem dopuszczalności użycia broni rzadziej opowiadają się m.in. kobiety (80 proc. wobec 89 proc. wśród mężczyzn) oraz badani mieszkający w największych miastach (69 proc. wobec 87 proc. w najmniejszych miastach).
CBOS poprosiło również respondentów o odniesienie się do pomysłu zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Białorusią, o którym – jak zauważono – pod koniec czerwca mówił publicznie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. CBOS podkreślił, że rozwiązanie to nie weszło w życie, ale w okresie, w którym realizowano badanie, było jeszcze przywoływane w debacie publicznej.
Z badania wynika, że wyraźna większość ankietowanych popierałaby zamknięcie granicy z Białorusią (72 proc.), a sprzeciwiałby się temu co piąty respondent (21 proc.). Rozwiązanie to rzadziej popierali mężczyźni (68 proc.) niż kobiety (75 proc.) oraz mieszkańcy największych miast (62 proc. wobec 78 proc. w najmniejszych miastach).
Jak podsumowało CBOS, większość Polaków jest przeciwna umożliwianiu migrantom zza granicy polsko-białoruskiej ubiegania się o azyl w naszym kraju – od początku kryzysu na granicy była to dominująca postawa wśród respondentów, a w ostatnim czasie jeszcze bardziej się umocniła. Zdecydowana większość ankietowanych opowiada się za zwiększeniem dopuszczalności użycia broni przez żołnierzy, policjantów i strażników granicznych broniących polskich granic. Nieco mniejsza większość popierałaby nawet zamknięcie wszystkich przejść granicznych łączących nas z Białorusią.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” zrealizowano w okresie 4-14 lipca 2024 r. na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski liczącej 1076 osób, w ramach procedury mixed-mode (CAPI, CATI i CAWI).