Strona głównaWiadomościŚwiatNarada „Janosików” i „Robin Hoodów”. Kraje G20 osiągają porozumienie

Narada „Janosików” i „Robin Hoodów”. Kraje G20 osiągają porozumienie

-

- Reklama -

Spotkanie grupy G20 w Brazylii okazało się naradą „Janosików” i „Robin Hoodów”. W Rio de Janeiro temat dodatkowego opodatkowywania najbogatszych zdominował dwudniowe spotkanie. 26 lipca podjęto decyzję o „współpracy”, aby nałożyć wyższe podatki na „najbogatszych” tego świata.

Było to spotkanie ministrów finansów G20, czyli z 19 największych gospodarek świata plus Unia Europejska i Unia Afrykańska. Kolejne decyzje zapadną na szczycie szefów państw i rządów G20 zaplanowanym na 18 i 19 listopada, także w brazylijskim Rio.

- Reklama -

Promotorem rozmów o podatkach był lewicowy prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva. Brazylia, która sprawuje w tym roku przewodnictwo G20, narzuciła takie temat „sprawiedliwości społecznej”. Pomysł stworzenia „minimalnego podatku od największych fortun” nie spotkał się jednak z powszechnym konsensusem.

Ostatecznie brazylijska delegacja wynegocjowała „kompromis”, który ma „zachęcać” do podnoszenie podatków najbogatszym, „przy pełnym poszanowaniu suwerenności fiskalnej” poszczególnych krajów.

„Będziemy zabiegać o to, aby osoby bardzo zamożne były skutecznie opodatkowane” – wskazuje opublikowana na końcu pracy deklaracja w sprawie „międzynarodowej współpracy podatkowej”.

W tekście podkreślono, że „nierówności majątkowe i dochodowe osłabiają wzrost gospodarczy i spójność społeczną oraz pogłębiają bezbronność społeczną”. Opowiedziano się także za „skuteczną, sprawiedliwą i progresywną polityką podatkową”.

Autorem tekstu na zlecenie Brazylii, jest francuski ekonomista Gabriel Zucman. Ten był zachwycony, że „po raz pierwszy w historii kraje G20 zgodziły się, że należy zmienić sposób opodatkowania superbogatych”. Przygotowana przez niego deklaracja omawia „wymianę najlepszych praktyk i projektowanie mechanizmów zwalczania uchylania się od płacenia podatków, w celu nawiązania międzynarodowej współpracy w sprawach podatkowych”.

Można dodać, że dorobek naukowy Zuckmana wywiera szczególny wpływ w lewicowych kręgach politycznych, we Francji na lewicową partię LFI (Zbuntowana Francja) oraz w grupach antyglobalistycznych, takich jak np. Attac.

Źródło:France Info

Najnowsze