Po raz pierwszy naukowcy wykorzystali dane sejsmiczne do badań uderzeń meteorytów w Marsa. W planetę na co dzień uderzają kosmiczne skały wielkości piłki do koszykówki.
Międzynarodowy zespół badaczy kierowany przez ekspertów z Politechniki Federalnej w Zurychu po raz pierwszy oszacował liczbę uderzeń meteorytów w Marsa na podstawie badań sejsmicznych planety.
Wyniki wskazują, że każdego roku uderza w nią od 280 do 360 meteorytów, powodujących powstanie kraterów o rozmiarach ponad 8 metrów. Ok. 8-metrowy krater powstaje na Marsie niemal codziennie, a 30-metrowy średnio raz w miesiącu.
„To liczba pięciokrotnie wyższa niż wskazywały szacunki dokonywane z pomocą obserwacji orbitalnych. Wyniki z obserwacji oraz nasze rezultaty pokazują, że sejsmologia to doskonałe narzędzie pomiaru uderzeń meteorytów w planetę” – mówi dr Géraldine Zenhäusern, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „Nature Astronomy”.
Badacze posłużyli się sejsmometrem umieszczonym na Marsie w czasie misji NASA InSight. Wyniki uzyskane w ten sposób odnieśli do obserwacji kraterów, prowadzonych przez marsjańskiego satelitę Mars Reconnaissance Orbiter. Wcześniej posługiwano się tylko badaniami z orbity oraz wiedzą zdobytą z obserwacji Księżyca.
Naukowcy przypominają, że np. na Ziemię co roku spada średnio 17 tys. meteorytów, ale są rzadko zauważane. Większość rozpada się bowiem w atmosferze. Jednak marsjańska atmosfera jest aż 100 raz rzadsza od ziemskiej.
„Nasze badanie jest pierwsze w swoim rodzaju. Pokazuje możliwość oceny częstości uderzeń meteorytów w powierzchnię Marsa dzięki użyciu danych sejsmicznych. Ich uzyskanie było głównym celem misji Mars InSight. Takie informacje będą kluczowe dla planowania przyszłych misji na Marsa” – mówi prof. Domenico Giardini, jeden z naukowców pracujących przy badaniach.