Strona głównaWiadomościPolitykaPrezydent Duda: Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że prezydent Chin nazywa mnie...

Prezydent Duda: Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że prezydent Chin nazywa mnie przyjacielem

-

- Reklama -

Prezydent Andrzej Duda wraz pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudową przebywa w komunistycznej Chińskiej Republice Ludowej. Polska głowa państwa stwierdziła, że bycie nazwanym „przyjacielem” komunistycznego przywódcy Xi Jinping to „wielki zaszczyt”.

Prezydent Duda poleciał do Chin m.in. po to, by zabiegać o zniesienie wiz dla Polaków, którzy wyjeżdżają do Państwa Środka. Innym celem polskiej głowy państwa jest zwiększenie polskiego eksportu do Chin, a także kwestie wojny ukraińsko-rosyjskiej.

– To ostatni rok mojej drugiej prezydenckiej kadencji. W sierpniu przyszłego roku zakończę misję jako prezydent RP. W głębokim poczuciu tego, że ta wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. Mam nadzieję, że te relacje będą budowały się także i w przyszłości. Panie prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach, bo one są oparte na wspólnocie ideałów i także dobrze pojętych interesów od 75 lat – mówił Duda podczas spotkania z Xi Jinpingiem.

Prezydent mówił o tym, że Polska i Chiny mają dobre relacje dyplomatyczne i polityczne, a także „międzyludzkie, oparte na wzajemnym szacunku”.

– One zawsze takie były, są i mam nadzieję, że takie zawsze będą w przyszłości. Cieszę się ogromnie, że także i dzięki temu – co jest dla mnie wielkim zaszczytem – że pan prezydent nazywa mnie przyjacielem, mogę się przyczyniać do budowania tych relacji razem z panem prezydentem – powiedział polski polityk.

Najnowsze