Strona głównaWiadomościPolitykaCo Konfederacja chce zrobić w Parlamencie Europejskim? Bryłka o wejściu do komisji...

Co Konfederacja chce zrobić w Parlamencie Europejskim? Bryłka o wejściu do komisji i Polexicie [VIDEO]

-

- Reklama -

Na ten proces trzeba być przygotowanym i to jest zadanie dla polskiego rządu, każde poważne państwo powinno być na to gotowe – mówi o ewentualnym Polexicie Anna Bryłka, zaznaczając jednocześnie, że w tym momencie nie ma mowy o wyjściu Polski z UE. Jak polityk Konfederacji widzi swoją rolę w Parlamencie Europejskim? O tym mówiła w programie „Graffiti” w Polsat News.

Zależy mi na wejściu do dwóch komisji: Komisji Handlu i Komisji Rolnictwa. Tam ma się już realny wpływ na to, żeby kształtować przepisy, żeby składać poprawki, żeby wpływać na opinię frakcji. Na opinię też samej komisji. Natomiast z drugiej strony może się zupełnie wszystko poodwracać i dostaniemy dużo słabsze komisje albo ten nasz wpływ będzie ciut mniejszy – mówiła o pierwszych osobistych planach w UE Bryłka.

Europoseł z ramienia Konfederacji zdaje sobie sprawę, że wpływ partii prawicowej na kierunek UE będzie niewielki. Ma jednak nadzieję, że coś pozytywnego uda się zdziałać.

Sama nasza obecność, krytyczny stosunek wobec konkretnych polityk Unii Europejskiej będzie też mobilizował innych posłów do PE z Polski, żeby na niektóre polityki spojrzeć krytycznie. Moim zdaniem tego zabrakło w ostatnich pięciu latach – kontynuowała.

Jako przykład podała pakt migracyjny UE, który na poziomie brukselskim powstawał już w 2020 roku, a polska opinia publiczna dowiedziała się o nim dopiero niedawno.

Uważam, że obowiązkiem polskich europosłów jest informować o tym, po pierwsze, polską opinię publiczną, ale również polski rząd. Zwracać uwagę właśnie ministrom, którzy biorą udział w posiedzeniach Rady Unii Europejskiej: zwróćcie uwagę na ten temat i na ten temat, zastanówcie się, zagłosujcie przeciw, to są złe przepisy. Tego brakowało – podkreśliła Bryłka.

Zdaję sobie sprawę, że my nie jesteśmy przyjaciółmi z innymi opcjami politycznymi, natomiast są pewne racje stanu i pakt o migracji i azylu jest tego świetnym przykładem. Mamy zupełną zgodność wśród polskich polityków, że nie zgadzamy się na przymusową relokację i płacenie za imigrantów. Są więc takie obszary, że takie nasze wspólne stanowisko można wypracować – żywi nadzieję polityk Konfederacji.

Bryłka została także zapytana, czy „jest scenariusz na Polexit”. Odpowiedziała, że nie, lecz dodała, iż należy być na taką opcję przygotowanym. – Przede wszystkim jest scenariusz Polska może się znaleźć poza UE, bo może nie jest gotowa na bycie w strukturach wspólnoty. Na ten proces trzeba być przygotowanym i to jest zadanie dla polskiego rządu, każde poważne państwo powinno być na to gotowe – podsumowała Bryłka.

Najnowsze