Strona głównaWiadomościPolskaZrzutka dla dziennikarza, który stracił pracę i przegrał proces

Zrzutka dla dziennikarza, który stracił pracę i przegrał proces

-

- Reklama -

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich założył zbiórkę środków dla redaktora Sebastiana Morynia i jego rodziny, ponieważ „na skutek nagłej utraty pracy oraz przegranego procesu karnego z art. 212kk drastycznie pogorszyła się sytuacja życiowa jego i jego bliskich”.

„Redaktor Sebastian Moryń jest jedynym żywicielem 6-osobowej rodziny, razem z żoną mają 4 dzieci na utrzymaniu. Dziennikarz był zastępcą redaktora naczelnego TV Republika. W 2019 roku na stronie internetowej tej telewizji został opublikowany artykuł Obrońcy SB-ków Obywatele RP blokują wjazd do Ministerstwa Sprawiedliwości, na skutek którego 19 osób z ruchu Obywatele RP pozwało go do sądu z art. 212 kk. 10 kwietnia 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie IX Wydział Karny Odwoławczy skazał prawomocnie red. Sebastiana Morynia za zniesławienie tym jednym artykułem tej grupy nieznanych mu osób” – czytamy w opisie zrzutki.

Na stronie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich czytamy natomiast, że zdaniem Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP „wyrok ten w skandaliczny i rażący sposób narusza zasadę wolności słowa . Sformułowania użyte w przedmiotowym artykule, mieszczą się w dozwolonym prawie do krytyki, a sposób i okoliczności publikacji przemawiają jednoznacznie za znikomą społeczną szkodliwością czynu albowiem w oparciu o treść publikacji prasowej w ogóle nie da ustalić się danych osobowych oskarżycieli prywatnych – a zatem brak jest jakiegokolwiek powiązania oskarżycieli prywatnych z zamieszczonymi w materiale prasowym twierdzeniami”.

Osoby, które chciałyby wesprzeć red. Sebastiana Morynia, mogą to zrobić za pośrednictwem zrzutki dostępnej tutaj: Wsparcie dla redaktora Sebastiana Morynia i jego Rodziny.

Najnowsze