Strona głównaWiadomościŚwiatRemanenty wyborcze. Lewicowy sojusz wyprzedził uniosceptyczną partię

Remanenty wyborcze. Lewicowy sojusz wyprzedził uniosceptyczną partię

-

- Reklama -

W Holandii lewicowy sojusz Zielonych i Partii Pracy ostatecznie wyprzedził eurosceptyczną partię PVV Geerta Wildersa. Progresywni politycy, w tym szef Partii Pracy Frans Timmermans, jeszcze się cieszą. To sukces listy GroenLinks-PvdA, która odniosła zwycięstwo, wbrew przewidywaniom sondaży, które premiowały PVV.

Sojusz Zielonych z Partią Pracy otrzymał 21,6% głosów i 9 mandatów. Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa też jednak ma sukces. W 2019 r. mieli jednego eurodeputowanego, teraz będzie ich sześciu, dzięki wynikowi u 17,7% głosów.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

VVD, liberalna partia ustępującego premiera Marka Rutte, uzyskała 11,6% głosów. Za nią są Chrześcijańscy Demokraci (CDA) – 9,7% i socjal-liberałowie D66 z wynikiem 8,1% głosów. Chłopski Ruch Obywatelski (BBB) ​​zajmuje szóste miejsce z wynikiem 5,3% głosów.

Europa Suwerennych Narodów

Wyniki w Holandii śledzono ze sporą uwagą. W Holandii trwały wielomiesięczne negocjacje między PVV a partiami centro prawicowymi w sprawie utworzenia większościowej koalicji rządowej. W połowie marca Geert Wilders zrezygnował ze stanowiska premiera, co utorowało drogę do tworzenia koalicji z chłopską partią BBB, centrowymi liberałami z VVD i nową partią antykorupcyjną NSC. Rząd tej koalicji ma zostać utworzony na początku lipca.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Tutaj wracamy do PE. Partia Marca Ruute VVD należy tam do grupy Renev. Za „sojusz ze skrajną prawicą”, przewodnicząca tej grupy i szefowa francuskiej listy prezydenckiej „Renesans”, Valérie Hayer zagroziła pod koniec maja, że wyrzuci VVD z jej frakcji. Po głosowaniu warunki się jednak zmieniły. Lista pani Hayer miała we Francji bardzo słaby wynik i jej apele o budowanie „kordonu sanitarnego przeciw skrajnej prawicy” może trafić w próżnię.

Dodajmy, że prawicowa PVV też się „europeizuje”. Partia Wiledrsa zrezygnowała np. w swoim programie z idei „Nexitu”, czyli opuszczenia Unii Europejskiej. Partia ta nadal określa się jednak jako eurosceptyczna i optuje za „zachowaniem suwerenności i tożsamości narodowej Holandii” oraz za walką „z tsunami unijnych przepisów”…

Źródło:France Info

Najnowsze