Strona głównaWiadomościŚwiatIzraelski ostrzał szkoły. Nie żyje kilkadziesiąt osób, w tym kilkanaścioro dzieci

Izraelski ostrzał szkoły. Nie żyje kilkadziesiąt osób, w tym kilkanaścioro dzieci [FOTO]

-

- Reklama -

Co najmniej 36 osób zginęło w nocy ze środy na czwartek w izraelskim ostrzale budynku szkoły UNRWA w środkowej części Strefy Gazy – poinformowała AFP, powołując się na lokalny szpital. Armia Izraela podała, że mieściła się tam baza dwóch terrorystycznych organizacji palestyńskich.

Hamas przeczy temu i twierdzi, że nie miało w budynku szkoły UNRWA (agencji ONZ ds. pomocy uchodźcom palestyńskim) ani posterunków, ani ludzi – przekazał Reuters. Wydział informacji Hamasu powiedział, że w ataku zginęło dziewięć kobiet i 14 dzieci. Rzeczniczka UNRWA oszacowała liczbę zabitych na 35-45 osób.

Według armii izraelskiej z budynku szkoły członkowie Hamasu kierowali atakami, wykorzystując fakt, że ma ona status cywilnego budynku publicznego. Wojsko przekazało, że przed podjęciem decyzji o ataku na gmach, położony w obozie dla uchodźców Nusajrat, podjęto „wiele kroków, aby zminimalizować ryzyko wyrządzenia krzywdy niezaangażowanym osobom”. Opublikowało również zdjęcia lotnicze pokazujące punkty, w których mieli działać terroryści – poinformował portal Times of Israel. Rzecznik armii powiadomił, że w szkole rozlokowanych było od 20 do 30 bojowników Hamasu.

Natomiast AP, powołując się na informacje uzyskane od świadka ataku, mówi, że pociski trafiły w sale klasowe, w których przebywali cywile. Ajman Raszid, uchodźca z miasta Gaza, w rozmowie z agencją powiedział, że pomagał wynosić zwłoki zabitych, w tym ciała dwojga dzieci. „Było ciemno, elektryczność nie działała, niełatwo było wyciągnąć zmarłych” – powiedział.

Szkoły prowadzone w Strefie Gazy przez UNRWA służą mieszkańcom jako miejsca schronienia. Odkąd w październiku ubiegłego roku Hamas zaatakował Izrael i w konsekwencji w Strefie rozpoczęła się ofensywa wymierzona w palestyńskie organizacje terrorystyczne, większość ludności tego obszaru musiała opuścić domy i przemieścić się w rejony, w których nie operowała armia.

Na krótko przez atakiem na szkołę Izrael ogłosił, że w środkowej części Strefy Gazy prowadzi kampanię przeciwko grupom bojowników stosującym wobec oddziałów armii taktykę wojny podjazdowej – przypomniał Reuters.

Źródło:PAP

Najnowsze