Strona głównaWiadomościŚwiatOperacja „Durandal”. Wystrzelili naddźwiękowy pocisk nuklearny

Operacja „Durandal”. Wystrzelili naddźwiękowy pocisk nuklearny

-

- Reklama -

22 maja armia francuska ogłosiła pomyślną próbę wystrzelenia naddźwiękowego pocisku nuklearnego ASMPA z samolotu Rafale. Test ten stanowi część programu rozwoju „wiarygodności francuskiego odstraszania nuklearnego”.

Jak wynika z komunikatu prasowego Ministerstwa Sił Zbrojnych, odbył się pierwszy tego typu test wystrzelenie z samolotu odnowionej wersji naddźwiękowego pocisku nuklearnego ASMPA, który może przenosić ładunek nuklearny”.

Gratulacje dla uczestników programu, armii i partnerów przemysłowych złożył na „X” Minister Sił Zbrojnych Sébastien Lecornu. Test przeprowadzono z samolotu wielozadaniowego „Rafale” ze strategicznych sił powietrznych (FAS). Ministerstwo informuje, że odbyło się to „podczas ćwiczeń przeprowadzonych nad terytorium kraju” w ramach operacji „Durandal”.

Program renowacji tego typu pocisku ma „utrzymać wiarygodność powietrznego elementu nuklearnego odstraszania Francji”, chociaż w dłużej perspektywie. W skład „odstraszania nuklearnego” wchodzą strategiczne siły morskie składające się przede wszystkim z atomowych okrętów podwodnych (z wyrzutniami pocisków balistycznych SLBM) oraz właśnie strategiczne siły powietrzne.

W 2015 Francja posiadała w uzbrojeniu około 300 głowic jądrowych i pozostawała drugą potęgą jądrową w NATO. Francuska doktryna nuklearna opiera się na koncepcjach odstraszania i wystarczalności. W ASMP klasy „powietrze-ziemia” pod koniec XX wieku uzbrajano samoloty Mirage IVA. Od 2015 służą do tego Dassault Rafale z eskadry w Saint-Dizier.

Obecny test dotyczył prawdopodobnie pocisku ASMPA-R o zwiększonym zasięgu. Francja pracuje też nad ASN4G i ma to być pocisk hipersoniczny z zasięgiem przekraczającym 1000 km, a przenoszony przez samoloty Rafale.

Źródło: Valeurs

Najnowsze