Strona głównaWiadomościŚwiatNakaz aresztowania Netanjahu i Galanta. Amerykańscy Żydzi oburzeni. "Moralny skandal, oparty na...

Nakaz aresztowania Netanjahu i Galanta. Amerykańscy Żydzi oburzeni. „Moralny skandal, oparty na rażących kłamstwach”

-

- Reklama -

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) oświadczył w poniedziałek, że jest oburzony decyzją prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o złożeniu wniosku o wydanie nakazów aresztowania premiera i ministra obrony Izraela.

Prokurator MTK Karim Khan wniósł w poniedziałek o nakaz aresztowania dla premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony tego kraju Joawa Galanta oraz trzech przywódców terrorystycznej organizacji palestyńskiej Hamas w związku z trwającą wojną w Strefie Gazy.

„Jest to moralny skandal, oparty na rażących kłamstwach, które zaszkodzą wiarygodności Trybunału, całkowicie podważą jego podstawowy mandat i ośmielą wrogów demokracji na całym świecie” – grzmiał Komitet Żydów Amerykańskich w swym oświadczeniu.

„Jak każdy naród, Izrael ma nieodłączne prawo do samoobrony zapisane w artykule 51. Karty Narodów Zjednoczonych. W odpowiedzi na brutalny atak Hamasu z 7 października, podczas którego zamordowano ponad 1200 osób, tysiące zostało rannych, a ponad 240 porwano, izraelskie działania wojskowe przeciwko Hamasowi zostały przeprowadzone z wykorzystaniem wojskowego kodeksu postępowania, który ma na celu ochronę życia cywilnego. Oskarżenia prokuratora zakładają coś przeciwnego – że intencją Izraela było celowe krzywdzenie niewinnych” – głosi oświadczenie AJC.

„Fakt, że (prokurator) Khan dąży do jednoczesnego wydania nakazów przeciwko przywódcom Hamasu, tworząc w ten sposób fałszywą równoważność między przywódcami demokratycznego kraju a przywódcami ludobójczej organizacji terrorystycznej, jest odrażający, głęboko obraźliwy i jeszcze bardziej wskazuje na hipokryzję tego dążenia” – podkreślił AJC.

„Stanowisko AJC było konsekwentne i jest podzielane przez rządy, w tym USA: Międzynarodowy Trybunał Karny nie ma jurysdykcji do wykonania tych nakazów” – oświadczył Komitet Żydów Amerykańskich.

Biuro prokuratora uznało, że trzej przywódcy ruchu ponoszą odpowiedzialność karną za śmierć setek izraelskich cywilów i wzięcie co najmniej 245 zakładników w atakach Hamasu. Khan ponowił apel o natychmiastowe uwolnienie wszystkich zakładników porwanych z Izraela.

Premierowi i ministrowi obrony Izraela prokurator MTK zarzucił zbrodnie, w tym używanie głodu jako metody prowadzenia wojny, umyślne powodowanie wielkiego cierpienia, zabójstwa, kierowanie ataków na ludność cywilną i prześladowanie.

Źródło:PAP

Najnowsze