Strona głównaWiadomościŚwiat"Będziemy intensyfikować operację". Izrael wyśle dodatkowe siły do Rafah

„Będziemy intensyfikować operację”. Izrael wyśle dodatkowe siły do Rafah

-

- Reklama -

Operacja wojskowa w mieście Rafah na południu Strefy Gazy, przy granicy z Egiptem, będzie kontynuowana i wzmocniona dodatkowymi siłami, które tam wyślemy – poinformował izraelski minister obrony Joaw Galant, cytowany w czwartek przez portal Times of Israel.

Minister odwiedził w środę izraelskich żołnierzy uczestniczących w walkach w pobliżu Rafah. Jak przekazało w komunikacie biuro ministra, Galant oznajmił, że wojsko zniszczyło na tym obszarze kilka tuneli Hamasu, a kolejne „zostaną zniszczone wkrótce”.

„Będziemy intensyfikować operację (w Rafah). Hamas nie jest obecnie organizacją, która może się odrodzić. Oni nie mają rezerw, zdolności do produkcji broni, dostaw (z zewnątrz), amunicji ani możliwości, by we właściwy sposób leczyć rannych terrorystów. To oznacza, że niszczymy (to ugrupowanie)” – przekonywał przedstawiciel izraelskiego rządu.

Dotychczas w Rafah walczyły dwie brygady sił zbrojnych Izraela. W nocy ze środy na czwartek wysłano tam dodatkowo brygadę komandosów – powiadomił Times of Israel.

Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu poinformowało 6 maja, że gabinet wojenny jednogłośnie zatwierdził operację militarną w Rafah, by „wywrzeć presję na Hamas”. W ocenie władz Izraela kryją się tam cztery ostatnie bataliony bojowników tej palestyńskiej organizacji terrorystycznej.

Dzień później izraelska armia przejęła kontrolę nad palestyńską stroną przejścia w Rafah. Od tego momentu zamknięty został kluczowy szlak, którym dostarczano pomoc humanitarną Palestyńczykom. W kolejnych dniach władze Izraela i Egiptu obarczały się wzajemnie odpowiedzialnością za blokadę przejścia granicznego.

W Rafah, liczącym przed wojną około 250 tys. mieszkańców, w minionych tygodniach schroniło się około 1,4 mln z 2,3 mln Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Według danych agencji ONZ ds. pomocy uchodźcom palestyńskim (UNRWA), w ostatnich dniach z Rafah prawdopodobnie ewakuowało się około 600 tys. osób. Społeczność międzynarodowa ostrzega, że operacja w tym mieście doprowadzi do dalszych ofiar wśród cywilów i pogorszenia już i tak katastrofalnej sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy.

Rządzący na tym terytorium Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło prawdopodobnie ponad 35 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

Źródło:PAP

Najnowsze