Strona głównaWiadomościŚwiatNieznani sprawcy w Paryżu. Czerwone dłonie na "Ścianie Sprawiedliwych" przy Muzeum Pamięci...

Nieznani sprawcy w Paryżu. Czerwone dłonie na „Ścianie Sprawiedliwych” przy Muzeum Pamięci Shoah [FOTO]

-

- Reklama -

Nieznani sprawcy namalowali odciski czerwonych dłoni na „Ścianie Sprawiedliwych”, znajdującej się przy Muzeum Pamięci Shoah w Paryżu. O incydencie poinformował we wtorek Yonathan Arfi, szef Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich we Francji (Crif).

Znaki, które wyglądają jak namalowane przy użyciu szablonu, pojawiły się w nocy z poniedziałku na wtorek. Naniesiono je na mur, na którym umieszczone są tablice z nazwiskami 3900 osób, które podczas II wojny światowej pomagały w ratowaniu Żydów. Takie same symbole sprawcy nanieśli również w innych miejscach na terenie Marais – historycznej żydowskiej dzielnicy Paryża.

Mer Paryża Anne Hidalgo potępiła „skandaliczne czyny” i poinformowała, że zasygnalizowała je prokuraturze jako „potencjalnie stanowiące obrazę publiczną o charakterze antysemickim”.

Symbol czerwonych dłoni wzbudził spory podczas protestów propalestyńskich w elitarnej uczelni Science Po w Paryżu. Studenci demonstrowali z wyciągniętymi do góry dłońmi, pomalowanymi na czerwono, co miało być apelem o zawieszenie broni w Strefie Gazy. Przypomniano jednak, że obraz ten kojarzy się z linczem dwóch izraelskich żołnierzy w palestyńskiej Ramalli w 2000 roku: znane jest zdjęcie, na którym jeden ze sprawców linczu pozdrawia tłum zakrwawionymi dłońmi.

Przypomniał o tym we wtorek szef Crif. – Bez względu na to, kim są sprawcy, ta dewastacja Muzeum Pamięci Shoah, ten symbol zakrwawionych dłoni (…) brzmi jak okrzyk bojowy nienawiści wobec Żydów – oświadczył Arfi.

Muzeum Pamięci Shoah poinformowało w komunikacie, że w sprawie wszczęte zostało śledztwo.

Najnowsze