Strona głównaWiadomościPolskaPróba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja i ABW zatrzymały domniemanego sprawcę

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja i ABW zatrzymały domniemanego sprawcę

-

- Reklama -

Podejrzewany o popełnienie przestępstwa podpalenia Synagogi Nożyków w Warszawie został zatrzymany przez policję – poinformował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Jak przekazała policja, do zatrzymania doprowadzili policjanci we współpracy z ABW, zaś zatrzymanym jest 16-latek.

Do próby podpalenia Synagogi Nożyków w Warszawie doszło w nocy z wtorku na środę. Z relacji ambasadora Izraela w Polsce wynikało, że w kierunku synagogi ktoś rzucił tzw. koktajlem Mołotowa. Atak potępili m.in. prezydent Andrzej Duda, szef MSZ Radosław Sikorski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz ambasadorzy Izraela i Stanów Zjednoczonych.

W środę wieczorem o zatrzymaniu podejrzewanego o atak poinformował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek; krótki komunikat w sprawie wydała też Komenda Stołeczna Policji. „Policjanci z KRP Warszawa I wspólnie z policjantami KSP przy współpracy z ABW zatrzymali 16-letniego mężczyznę, obywatela Polski mającego związek ze zdarzeniem, do którego doszło dziś w nocy na terenie synagogi przy ul. Twardej w Warszawie” – poinformowano przed godz. 21 na platformie X.

W komunikacie zamieszczonym na stronie KSP policja poinformowała, że 16-latka zatrzymano na warszawskim Bemowie. „Do zatrzymania doszło około godziny 20, w jednym z mieszkań na terenie warszawskiego Bemowa. Osobą podejrzewaną o rzucenie butelką z łatwopalną cieczą w budynek synagogi okazał się być 16-letni obywatel Polski” – napisano.

Policja przekazała, że „od pierwszych minut po zdarzeniu do działań włączyli się policjanci wszystkich pionów w Komendzie Stołecznej Policji i jednostkach jej podległych, a także funkcjonariusze ABW”. Priorytetem – jak podkreślono – było przede wszystkim szybkie ustalenie i zatrzymanie sprawcy.

„Nie ma i nie będzie tolerancji wobec takich zachowań. W każdym przypadku naruszenia przepisów prawa, każda osoba zostanie pociągnięta do odpowiedzialności” – ostrzegła policja.

Synagoga Nożyków przy ul. Twardej 6 to jedyna zachowana i działająca przedwojenna warszawska synagoga. Od 2008 r. budynek przechodzi remonty, m.in. wymieniono krycie dachu oraz naprawiono uszkodzoną konstrukcję drewnianą.

Czytaj także: Atak na Synagogę w Warszawie. Potępieńcze głosy ambasadorów i Prezydenta Dudy

Najnowsze