Strona głównaOpinieUkraińcy w polskiej Policji? Bosak nie owija w bawełnę. "Całkowite nieporozumienie"

Ukraińcy w polskiej Policji? Bosak nie owija w bawełnę. „Całkowite nieporozumienie” [VIDEO]

-

- Reklama -

Podczas konferencji prasowej w Sejmie przedstawiciele Konfederacji odnieśli się do podawanej przez RMF FM informacji, że MSWiA oraz Komenda Główna Policji rozważają umożliwienie rekrutacji do Policji cudzoziemcom. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniani są Ukraińcy, Gruzini czy Białorusini.

 – Dochodzą nas informacje, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozważa ułatwienia w zatrudnieniu w Policji obywateli innych państw, cudzoziemców, imigrantów, którzy przybywają do Polski. Ma to związek z przedłużającym się kryzysem kadrowym w Policji, niezdolnością tej formacji i nadzorujących ją polityków – tak z poprzedniego rządu PiS-u, jak i obecnie z Platformy – do stworzenia takich warunków zatrudnienia, takich warunków pracy, takich warunków szkolenia, które przyciągałyby Polaków do pracy przy naszym bezpieczeństwie – powiedział Krzysztof Bosak.

Jak dodał, w całym kraju obecnie brakuje ok. 16 tys. funkcjonariuszy, a w samej tylko w Warszawie – 1/3 składu. Bosak podkreślił, że w Polsce istnieją powiaty, w których w nocy na patrol jest w stanie wyjechać jedna para funkcjonariuszy. – To jest sytuacja zapaści bezpieczeństwa naszego państwa – ocenił.

Według Bosaka, obecna sytuacja „wygląda dramatycznie” i mamy do czynienia z „zapaścią systemu bezpieczeństwa naszego państwa”. – Ogłaszane są szumne, wielkie programy, wielkie obietnice, a w tym samym czasie podstawowy kręgosłup systemu bezpieczeństwa naszego państwa, czyli scentralizowana struktura polskiej Policji, pogrąża się w zapaści – dodał.

Przypomniał, że już i tak doszło do obniżenia „różnego rodzaju wymagań związanych np. z wyszkoleniem policjantów, które jest coraz bardziej skracane tak, iż później obserwujemy przykre obrazy, kiedy funkcjonariusze podczas interwencji nie potrafią sobie prawidłowo poradzić albo okazuje się, że nie znają podstawowych przepisów prawa, których mają pilnować w trakcie swojej pracy”.

W ubiegły czwartek radio RMF FM opublikowało informację o możliwości zatrudniania w polskiej Policji osób, które nie są polskimi obywatelami. Według RMF FM „w kręgu zainteresowania polskiej Policji są przede wszystkim obywatele Ukrainy, Białorusi czy Gruzji”, a powodem jest m.in. zapaść kadrowa w Policji.

– Jest to jakieś całkowite nieporozumienie. Przypomnijmy, że Gruzini są grupą nr 1 wśród imigrantów przebywających w Polsce, która najczęściej popełnia przestępstwa. Ukraińcy z kolei są nr 1, jeżeli chodzi o liczbę obcokrajowców zatrzymanych, czy w ogóle liczbę ludzi zatrzymanych w Polsce za pomoc w przemycie innych przez granicę. Białorusini natomiast, Białoruś, państwo białoruskie jest sprawcą kryzysu na naszej granicy, który trwa od długiego czasu – wskazał Bosak.

– Sam pomysł, żeby do struktur odpowiadających za bezpieczeństwo brać ludzi z obcymi paszportami jest niebezpieczny sam w sobie, bo przypomnijmy, że paszport nie jest tylko dokumentem, obywatelstwo jest także formą prawną wyrażającą to, który człowiek wobec którego państwa ma pozostać lojalny – podkreślił.

– Jeśli ktoś chce pracować w polskich instytucjach, powinien uzyskać polskie obywatelstwo, które powinno być obwarowane dużymi wymaganiami tak, żebyśmy mieli pewność, że nie trafia to obywatelstwo w niepowołane ręce, bo na mocy polskiej konstytucji, obywatelstwa już się cofnąć nie da – powiedział Bosak.

Ocenił, że „to, co rozważa teraz Komenda Główna Policji czy MSWiA, może tylko pogłębić zapaść kadrową w Policji”. – Bo jak się rozniesie informacja o takich obniżaniu wymagań, że można być z obcym paszportem i bez polskiego paszportu, i przyjść pracować dla Policji, to coraz mniej Polaków będzie chciało w tej formacji pracować – stwierdził wicemarszałek Sejmu.

RMF FM podało, że ruszyła analiza możliwości zatrudniania w polskiej Policji osób, które nie są polskimi obywatelami, a zajmująca się tą sprawą Komenda Główna Policji tłumaczy, że chodzi z jednej strony o działania mające pomóc w pokonaniu zapaści kadrowej, ale także, w związku z napływem do Polski obywateli innych państw, chodzić ma o pomoc w rozpoznaniu między innymi uwarunkowań kulturowych tych migrantów; kolejna sprawa to rozpoznanie specyfiki przestępczości wśród tych osób.

Najnowsze