Strona głównaWiadomościPolitykaKompromitacja we Wrocławiu, porażki dotychczasowych włodarzy. Wyniki II tury w największych miastach

Kompromitacja we Wrocławiu, porażki dotychczasowych włodarzy. Wyniki II tury w największych miastach

-

- Reklama -

Niższa niż dwa tygodnie temu frekwencja, gdzieniegdzie zacięta rywalizacja, w innych miejscach zdecydowane zwycięstwo jednego z kandydatów. Tak prezentują się wyniki II tury wyborów samorządowych w największych miastach.

Frekwencja wyborcza w II turze wyniosła 44,06 proc.

Największe emocje II tury tegorocznych wyborów samorządowych wzbudziła rywalizacja w Krakowie, gdzie do ostatnich chwil nie było jasne kto zostanie prezydentem miasta. Ostatecznie zwyciężył poseł PO Aleksander Miszalski (Koalicja Obywatelska) uzyskując 51,04 proc. głosów. Jego kontrkandydat, startujący z własnego komitetu, Łukasz Gibała otrzymał 48,96 proc. głosów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Długa noc w Krakowie. Przez wiele godzin „na żyletki”. Oto nowy prezydent miasta

Duże zainteresowanie wzbudzały także wybory we Wrocławiu, gdzie Jacek Sutryk (KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy) uzyskał reelekcję na drugą kadencję w wyborach na prezydenta Wrocławia, otrzymując 68,29 proc. poparcia. Sutryk wygrał w drugiej turze z kandydatką Trzeciej Drogi Izabelą Bodnar – 31,71 proc. poparcia. Co ciekawe, Bodnar zdobyła w drugiej turze mniej głosów (53 572), niż w pierwszej (69 954), co jest po prostu kompromitacją.

Niepewny wynik utrzymywał się także w Olsztynie – ostatecznie wybory na prezydenta miasta wygrał tam Robert Szewczyk (KO), uzyskując 53,45 proc. poparcia. Na jego kontrkandydata Czesława Małkowskiego, startującego z własnego komitetu, głosowało 46,55 proc. wyborców.

Pewne zwycięstwo odniósł za to w Poznaniu Jacek Jaśkowiak (KO) uzyskując 70,67 proc. głosów i tym samym zostając ponownie prezydentem miasta. Kandydata Zjednoczonej Prawicy Zbigniewa Czerwińskiego poparło 29,33 proc. głosujących – podała w poniedziałek PKW.

W Rzeszowie urzędujący prezydent Konrad Fijołek uzyskał 54,90 proc. poparcia i tym samym ponownie został włodarzem stolicy Podkarpacia. Jego kontrkandydat Waldemar Szumny z PiS zdobył 45,10 proc. głosów.

W Toruniu wybory na prezydenta miasta – z wynikiem 65 proc. głosów – wygrał Paweł Gulewski (KO). Jego kontrkandydata, rządzącego miastem od 22 lat Michała Zaleskiego (własny komitet) poparło 35 proc. głosujących.

W Zielonej Górze zwyciężył Marcin Pabierowski (KO) z poparciem 57,46 proc. wyborców. Urzędujący prezydent miasta Janusz Kubicki zdobył 42,54 proc. głosów.

W Gorzowie Wielkopolskim ponownie wygrał – uzyskując 61,23 proc. poparcia – Jacek Wójcicki (własny komitet), który jest prezydentem miasta od 2014 r. Pokonał kandydata Koalicji Obywatelskiej Piotra Wilczewskiego, na którego zagłosowało 38,77 proc. wyborców.

W Kielcach wybory na prezydenta miasta wygrała – z wynikiem 56,54 proc. głosów – Agata Wojda (KO), pokonując kandydata PiS Marcina Stępniewskiego, który zdobył 43,46 proc. poparcia.

W Gdyni do II tury nie wszedł rządzący miastem od 1998 roku Wojciech Szczurek. Nową prezydent będzie Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog), która zdobyła 62,49 proc. głosów. Pokonała Tadeusza Szemiota z KO, na którego głosy oddało 37,51 proc. mieszkańców.

Niewielka różnica była także w Koszalinie. Tomasz Sobieraj (PO), debiutujący w wyborach na prezydenta Koszalina, zdobył 51,01 proc. głosów. Jego kontrkandydat, urzędujący włodarz 57-letni Piotr Jedliński, uzyskał ich 48,99 proc.

Nowa Nadzieja dla Bełchatowa. Polityk należącej do Konfederacji partii Nowa Nadzieja Patryk Marjan (KWW Bełchatowianie) został nowym prezydentem miasta. W II turze wyborów zdobył 62,89 proc. głosów, pokonując Mariolę Czechowską (własny komitet), która rządziła miastem od 2014 roku (37,11 proc.).

Sensacja w drugiej turze. 32-latek pierwszym prezydentem miasta z Konfederacji. „Można? Można”

 

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze