Strona głównaWiadomościŚwiatReferendum w sprawie imigracji jednak nie będzie

Referendum w sprawie imigracji jednak nie będzie

-

- Reklama -

12 marca Partia Republikanie (LR) złożyła propozycję referendum w sprawie przywrócenia wykreślonych z ustawy imigracyjnej przez Radę Konstytucyjną środków przeciwdziałania. Teraz ta sama Rada debatowała nad ważnością takiego referendum i 11 kwietnia wydała decyzję.

Rada Konstytucyjna, w której większość mają politycy lewicy, zakwestionowała jeszcze w styczniu wiele zamieszczonych w ustawie ograniczeń wobec imigracji. LR zebrała jednak 190 podpisów parlamentarzystów (wymaganych jest minimum 185) i wszczęła procedurę doprowadzenia do referendum. Prawo francuskie przewiduje taką możliwość od 2008 roku.

Warunki doprowadzenia do referendum są jednak trudne do pokonania. Jeśli nawet referendum zostałoby zatwierdzone przez Radę Konstytucyjną, to Republikanie musieliby w ciągu dziewięciu miesięcy zebrać prawie 4,8 mln podpisów obywateli, czyli 10% elektoratu.

„Nadszedł czas, aby w końcu oddać głos Francuzom, z którymi nigdy nie konsultowano się w sprawach imigracji” – stwierdził przewodniczący Partii Republikanie Éric Ciotti. Propozycja referendalna dotyczyłaby pięciu artykułów zakwestionowanych przez Radę Konstytucyjną. Chodzi m.in. o zreformowanie dostępu migrantów do świadczeń socjalnych (wymóg legalnego pobytu od 2,5 do 5 lat, ograniczenie pomocy medycznej dla nielegalników do nagłych przypadków, czy dostępu do mieszkań socjalnych). .

Przeciw referendum w tej sprawie był rząd (przegłosowana ustawa migracyjna poszła znacznie dalej, niż projekt rządowy). Władza wykonawcza złożyła swoje memorandum do Rady Konstytucyjnej, w którym chciała odrzucenia pomysłu centroprawicy.

Pomysł Republikanów kwestionowali też socjaliści. Złożyli w Radzie kontrwniosek i nazwali pomysł LR „referendum wstydu”. Ostatecznie Rada Konstytucyjna odrzuciła referendum, wyjaśniając, że wniosek nie spełnia wszystkich kryteriów. Posłużono się wybiegiem, że propozycja nie może odnosić się do przepisu uchwalonego mniej niż rok temu oraz tego, że „musi dawać gwarancję, że temat referendum będzie zgodny z zasadami konstytucyjnymi”. Referendum nie będzie, bo tak naprawdę, wynik byłby oczywisty…

Źródło: Le Figaro

Najnowsze