Strona głównaWiadomościŚwiatW kwietniu kolejny spadek popularności francuskiego prezydenta i premiera

W kwietniu kolejny spadek popularności francuskiego prezydenta i premiera

-

- Reklama -

Popularność Emmanuela Macrona i jego premiera Gabriela Attala gwałtownie spada. W ostatnim sondażu YouGov dla HuffPost z kwietnia, Francuzi dość surowo ocenili ich politykę. 74 proc. respondentów uważa, że zwłaszcza ​​źle zarządzają gospodarką.

Liczba pozytywnych opinii na temat Macrona wynosiła na początku marca jeszcze 27 proc., w kwietniu jest to 25 proc. Wychodzi na to, że tylko, co czwarty Francuz ma pozytywny wizerunek głowy państwa.

Francuzi bardzo krytycznie oceniają też sytuację gospodarczą kraju i sposób zarządzania gospodarką przez rząd. Notowania premiera Attala także spadły o 2 punkty procentowe w porównaniu z sondażem z marca.

Obecnie ma 31 proc. pozytywnych ocen, ale od czasu objęcia urzędu szefa rządu stracił 6 punktów procentowych. Sondaż kwietniowy pokazuje, że spada odsetek Francuzów „bez swojego zdania na ten temat”, a rośnie ilość osób z opiniami niepochlebnymi o premierze i rządzie. Odsetek opinii negatywnych przekroczył symboliczną granicę 50 proc.

Większość Francuzów pozostaje zwłaszcza bardzo krytyczna wobec zdolności Gabriela Attala do uporządkowania finansów publicznych. Tylko 23% ankietowanych uważa, że ​Attal będzie w stanie przeprowadzić taką reformę. 74 proc. uważa, że ​​władza wykonawcza źle radzi sobie z zarządzaniem gospodarką. Nawet w szeregach zwolenników prezydenckiej partii Renesans, odsetek zaufania dla rządu wynosi tylko 67 proc.

Źródło: Valeurs

Najnowsze