Strona głównaWiadomościPolskaSkładka zdrowotna. Rząd Tuska utknął w martwym punkcie. "Minister zdrowia nie może...

Składka zdrowotna. Rząd Tuska utknął w martwym punkcie. „Minister zdrowia nie może się zgodzić”

-

- Reklama -

Prace nad zmianą zasad naliczania składki zdrowotnej utknęły w martwym punkcie. Nie wiadomo, kiedy – i czy w ogóle – do zmian dojdzie.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, rozmowy w sprawie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców przyhamowały na finiszu samorządowej kampanii wyborczej.

Interweniować próbuje Polska 2050, ale bez skutku. Przewodniczący klubu parlamentarnego Mirosław Suchoń w rozmowie z „DGP” mówi, że „system ryczałtowej składki powinien objąć także osoby pracujące na etatach”. To będzie przedmiotem „negocjacji” z ministerstwem finansów. Gdyby rozwiązanie weszło w życie, w kieszeniach Polaków zostałoby 12 mld zł więcej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że swoją kontrofertę szykuje także Lewica, choć politycy tego ugrupowania nie chcą mówić o szczegółach. Można jednak w ciemno zakładać, że będzie ona mniej korzystna dla podatników.

Wiadomo już, że pomysł Polski 2050 bardzo nie podoba się minister zdrowia Izabeli Leszczynie. – Na taką propozycję minister zdrowia nie może się zgodzić. Nie można pozwolić, żeby dochody NFZ były niższe o 12 mld zł i liczyć na to, że minister finansów, w tym i kolejnych rządach, je uzupełni, co będzie zależeć tylko od dobrej woli polityków – mówi w „DGP”.

Ryszard Petru uważa z kolei, że lukę można zasypać szukając oszczędności w innych obszarach. Jako przykład podał chociażby co najmniej opóźnienie wejścia w życie tzw. babciowego (lub rezygnację z pomysłu) czy opóźnienie obniżki VAT dla branży beauty. Na takie rozwiązania nieprzychylnie patrzą jednak w PO. Przede wszystkim dlatego, że dotyczą sztandarowych obietnic wyborczych.

Rząd Tuska sięga do rezerwy, by opłacić media reżimowe. Duży zastrzyk finansowy dla TVP

 

Najnowsze