Strona głównaWiadomościŚwiatMilei rżnie socjalizm piłą łańcuchową. Lewica kwiczy

Milei rżnie socjalizm piłą łańcuchową. Lewica kwiczy

-

- Reklama -

Libertariański prezydent Argentyny Javier Milei w ramach kampanii „cięcia piłą łańcuchową” wydatków publicznych zmniejszył w styczniu i lutym finansowanie państwowych spółek o ponad połowę w ujęciu realnym.

Łącznie w pierwszych dwóch miesiącach roku do państwowych spółek trafiło z kasy państwa nieco ponad 300 mld pesos (1,39 mld zł), czyli po uwzględnieniu wysokiej inflacji o 53 proc. mniej w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

- Reklama -

To wstęp do prywatyzacji państwowych spółek, jak dotąd odrzucanych przez Kongres, oraz kampanii cięcia wydatków publicznych, określaną potocznie jako „piła łańcuchowa”. Jej celem jest osiągnięcie zerowego deficytu budżetowego w 2024 roku oraz powstrzymanie szalejącej inflacji, która przekroczyła w ub.r. 200 proc.

W Argentynie działa około 35 państwowych spółek, których celem jest dostarczanie usług publicznych, takich jak przewozy kolejowe, bieżąca woda czy energia. Za poprzednich rządów większość z nich przynosiła straty. Teraz administracja Mileia wprowadziła do wielu z nich nowe kierownictwo, którego zadaniem jest redukcja liczby pracowników i zmiana strategii.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

„Wszystkie te firmy (…) przeznaczają 20 procent swoich budżetów na wykonywanie swoich zadań, a 80 procent to koszty zarządzania. Musimy dążyć do efektywności” – powiedział w lutym minister spraw wewnętrznych w rządzie Mileia, Guillerm Francos.

Na początku marca rząd zamknął redakcje agencji Telam, największej państwowej agencji prasowej w Ameryce Łacińskiej, którą Milei określał jako tubę propagandową poprzednich, lewicowych rządów. Około 700 pracowników zostało zawieszonych.

Milei zapowiadał w kampanii wyborczej, że „wszystko, co może być w rękach prywatnych” zostanie sprywatyzowane. Rządowy projekt szeroko zakrojonych reform wolnorynkowych, przewidujący między innymi prywatyzację wielu państwowych spółek, został jednak w styczniu odrzucony przez niższa izbę Kongresu. Administracja przygotowuje obecnie nowy projekt, w którym lista spółek do prywatyzacji będzie prawdopodobnie krótsza.

Przeciwko polityce zaciskania pasa, prowadzonej przez Mileia, stanowczo protestują związki zawodowe i ugrupowania lewicowe. W kraju regularnie odbywają się manifestacje sprzeciwu wobec działań prezydenta, a na przyszły tydzień związkowcy zapowiadają jednodniowy strajk generalny.

Źródło:PAP/nczas.info
spot_img

Najnowsze