Strona głównaWiadomościŚwiatWyroki śmierci dla morderców opozycjonisty

Wyroki śmierci dla morderców opozycjonisty

-

- Reklama -

Wyroki kary śmierci usłyszało czterech oskarżonych o zabójstwo w Tunezji polityka opozycji Belaïda w 2013 r. Chokri Belaïd był liderem tunezyjskiej opozycji. Ten 48-letni prawnik i krytyk islamsko-konserwatywnej partii Ennahdha został zamordowany w samochodzie przed swoim domem 6 lutego 2013 r.

Partia Ennahdha sprawowała wówczas władzę w Tunezji. W stan oskarżenia postawiono w sumie 23 osoby. Śledztwo trwało w sumie 11 lat. Narada nad wyrokiem 15 godzin. Ennahdha straciła władzę w wyniku zamachu stanu dokonanego przez obecnego prezydenta Kaisa Saïeda w dniu 25 lipca 2021 r.

- Reklama -

Aymen Chtiba, zastępca prokuratora generalnego ds. terroryzmu podał w publicznej TV, że 4 oskarżonych skazano na kary śmierci, 2 innych usłyszało wyrok dożywotniego więzienia. Pozostali zostali skazani wyrokami od 2 do… 120 lat pozbawienia wolności. 5 osób zostało uniewinnionych.

Tunezyjski wymiar sprawiedliwości dość regularnie wydaje wyroki śmierci, zwłaszcza w sprawach o terroryzm. W rzeczywistości jednak od 1991 r. stosowane jest de facto moratorium na jej wykonywanie. Sprawcami zamachu na Chokri Belaïdę są dżihadyści sprzymierzeni z Państwem Islamskim (IS), którzy przyznali się do zabójstwa.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Ich ofiarą sześć miesięcy później, miał też być deputowany lewicy 58-letni Mohamed Brahmi. Za tymi atakami miał stać Kamel Gadhgadhi, który zginął w lutym 2014 r. w czasie operacji antyterrorystycznej. Morderstwa Chokri Belaïda i Mohameda Brahmiego, zszokowały Tunezję i stanowiły punkt zwrotny w wewnętrznej polityce kraju, który był kolebką arabskiej wiosny.

Źródło:Le Figaro
spot_img

Najnowsze