Strona głównaWiadomościŚwiatAbbas: Powstrzymajcie Izrael przed popełnieniem tego przestępstwa

Abbas: Powstrzymajcie Izrael przed popełnieniem tego przestępstwa

-

- Reklama -

Tylko Stany Zjednoczone mogą zatrzymać izraelską ofensywę na Rafah – powiedział w stolicy Arabii Saudysjkiej, Rijadzie, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, który bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym.

„Apelujemy do Stanów Zjednoczonych żeby zwróciły się do Izraela aby nie zaatakował Rafah. Ameryka to jedyny kraj, który może powstrzymać Izrael przed popełnieniem tego przestępstwa” – powiedział Abbas na specjalnym posiedzeniu Światowego Forum Ekonomicznego w Rijadzie.

Rafah, miasto położone na samym południu Strefy Gazy, jest zdaniem władz Izraela ostatnią „twierdzą terrorystów”. Izraelska armia ocenia, że stacjonują tam cztery bataliony Hamasu.

Abbas oznajmił, że boi się, iż po zakończeniu operacji w Strefie Gazy Izrael podejmie próbę wypchnięcia Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu do Jordanii.

Duża część społeczności międzynarodowej, w tym Stany Zjednoczone, oprotestowała plan ofensywy na Rafah ze względu na katastrofalną sytuację cywili, którzy znajdują się w mieście. Ocenia się, że w Rafah i jego okolicach schroniło się ponad milion mieszkańców północnych terenów Strefy Gazy.

Atak palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas 7 października 2023 r. na Izrael zapoczątkował wojnę w Strefie Gazy, która trwa już ponad sześć miesięcy. W masakrze z rąk terrorystów zginęło ponad 1200 osób, a ponad 240 zostało porwanych do Strefy Gazy.

Źródło:PAP

Najnowsze