Strona głównaWiadomościPolskaTabletka "dzień po". Prezydent Duda zachował się jak trzeba

Tabletka „dzień po”. Prezydent Duda zachował się jak trzeba

-

- Reklama -

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego dotyczącą tabletki „dzień po” – przekazała Kancelaria Prezydenta.

„Podstawowym uzasadnieniem decyzji Prezydenta RP jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci” – czytamy w oświadczeniu na stronie prezydent.pl.

„Prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożlwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców.

Skutkiem decyzji Prezydenta w sprawie wetowanej ustawy będzie sytuacja, w której produkty lecznicze, w tym tzw. »antykoncepcja awaryjna«, będą w Polsce dostępne na dotychczasowych zasadach” – napisano.

„Do Kancelarii Prezydenta RP wpłynęła liczna korespondencja, w tym petycja podpisana przez 30 tys. osób, zawierająca wniosek o zawetowanie ustawy. Prezydent spotkał się także z posłankami Lewicy, zabiegającymi o podpisanie ustawy” – przypomniano.

Jak podkreślono w oświadczeniu „Prezydent deklaruje otwartość na rozwiązania przewidziane omawianą ustawą, w odniesieniu do kobiet pełnoletnich (po ukończeniu 18 roku życia)”.

Najnowsze