Strona głównaWiadomościŚwiatUkraińcy atakują kolejne rafinerie w Rosji, wbrew prośbom USA

Ukraińcy atakują kolejne rafinerie w Rosji, wbrew prośbom USA [VIDEO]

-

- Reklama -

Kilka rosyjskich rafinerie stanęło w płomieniach po atakach ukraińskich dronów. Amerykańskie media twierdzą, że Waszyngton prosił Ukraińców, by nie uderzali w infrastrukturę energetyczną. Kijów zaprzecza tym doniesieniom.

Najpierw dwie rafinerie w obwodzie samarskim w europejskiej części Rosji zostały zaatakowane przez drony – poinformował w sobotę portal RBK-Ukraina, powołując się na rosyjskie kanały na Telegramie.

Według kanału Baza bezzałogowiec zaatakował o godz. 6 czasu lokalnego (godz. 3 czasu polskiego) teren zakładów w Syzraniu, powodując pożar na powierzchni 500 metrów kwadratowych. Zaatakowana został również rafineria w Nowokujbyszewsku. Tam także wybuchł pożar.

Niedługo później kanały rosyjskiego Telegramu doniosły o eksplozjach i pożarze w rafinerii w Kujbyszewie, w rosyjskim obwodzie samarskim. Informację przekazała Ukraińska Prawda.

Wiadomości o pożarze rafinerii w Kujbyszewie potwierdziły niezależne rosyjskie portale, Astra, Baza i Mash. Lokalni mieszkańcy zgłosili eksplozję w rafinerii i pożar w mediach społecznościowych. Według wstępnych danych zakład został zaatakowany przez drona.

Atak wbrew woli USA?

„Financial Times” doniósł w piątek, że Stany Zjednoczone rzekomo wzywały Ukrainę, aby ta nie uderzała w rosyjskie rafinerie ropy naftowej i inną infrastrukturę energetyczną, ponieważ obawiały się, że może to doprowadzić do wyższych cen energii i dalszej eskalacji wojny.

Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna stwierdziła, że rafinerie ropy naftowej na terytorium Rosji są uzasadnionym celem Ukrainy z wojskowego punktu widzenia. Według niej, w tym przypadku Ukraina działa zgodnie ze standardami NATO.

Doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zaprzeczył, jakoby oficjalny Waszyngton żądał od Ukrainy zaprzestania ataków na rosyjską infrastrukturę naftową.

Źródło:PAP

Najnowsze