Strona głównaWiadomościŚwiatSzwajcarska policja wyrzuciła austriackiego działacza prawicowego. Oburzył się… Elon Musk

Szwajcarska policja wyrzuciła austriackiego działacza prawicowego. Oburzył się… Elon Musk

-

- Reklama -

Aktywista ruchu tożsamości z Austrii, Martin Sellner, miał przemawiać na spotkaniu zorganizowanym przez grupę Junge Tat w Szwajcarii. Spotkanie miało się odbyć w małej wiosce Tegerfelden, około czterdziestu kilometrów na północny zachód od Zurychu.

Został jednak zatrzymany, a później deportowany do Austrii. Policja kantonalna podała, że „w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego i uniknięcia starć z osobami z przeciwnego obozu, prelegent (…) został aresztowany i wydalony z kantonu Aargau”.

Junge Tat to niewielka grupa znana ze zdecydowanego sprzeciwu wobec imigrantów, spoza Europy, zwłaszcza muzułmanów. Zdaniem jej przedstawicieli w Europie trwa proces „wielkiego zastępowania” tradycyjnych narodów wielokulturowym tyglem.

Szwajcarskie służby wywiadowcze w 2021 r. uznały, że grupa ta ma „wysoki potencjał uciekania się do przemocy” i znajduje się pod ścisłą inwigilacją. Wydalenie gościa z Austrii wpisuje się w „kordon sanitarny” stworzony wokół grupy przez służby.

W tym przypadku na zatrzymanie i wydalenie Martina Sellnera i komunikat policji kantonu Aargau, zareagował na „X” właściciel tej sieci, sam Elon Musk. Zadał po prostu pytanie – „Czy to legalne?”

Najnowsze