Strona głównaWiadomościPolitykaBydgoszcz. Konfederacja poparła posła PiS. Korona Brauna się wyłamała

Bydgoszcz. Konfederacja poparła posła PiS. Korona Brauna się wyłamała

-

- Reklama -

Jako kandydaci na prezydenta Bydgoszczy zarejestrowani zostali obecny prezydent miasta Rafał Bruski, wiceprzewodnicząca rady miasta Joanna Czerska-Thomas, poseł, były minister w KPRM Łukasz Schreiber oraz Maja Adamczyk – poinformowała w czwartek Miejska Komisja Wyborcza w Bydgoszczy.

61-letni Bruski w wyborach startuje jako kandydat KKW Koalicja Obywatelska, ze wsparciem Nowej Lewicy. Prezydentem Bydgoszczy jest od 2010 roku. Za pierwszym razem, kiedy starowało pięcioro kandydatów, wygrał w drugiej turze, podobnie jak cztery lata później, kiedy było ośmioro kandydatów. W 2018 roku wygrał w pierwszej turze, pokonując czworo rywali.

W latach 2007-2010 Bruski był wojewodą kujawsko-pomorskim, a w latach 2006-2007 pełnił funkcję wiceprezydenta Bydgoszczy. Na początku kariery zawodowej pracował jako nawigator na statkach Polskich Linii Oceanicznych. Później wrócił do Bydgoszczy, gdzie pracował w Urzędzie Kontroli Skarbowej i przez niespełna rok prowadził własną kancelarię doradztwa podatkowego.

Bruski jest absolwentem nawigacji w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni oraz studiów licencjackich za zakresu finansów i bankowości na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończył również studia podyplomowe rachunkowości i finansów na poznańskiej AE i prawa podatkowego na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

49-letnia Czerska Thomas (KKW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni) w 2018 roku została radną wybraną z listy Koalicji Obywatelskiej jako kandydatka Nowoczesnej, a od czerwca 2022 roku jest wiceprzewodniczącą Rady Miasta. W lutym wystąpiła z Nowoczesnej, jest bezpartyjna.

Jest przedsiębiorcą, prowadzi firmę branży reklamowej i wydawniczej. Od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc uchodźcom i Ukraińcom pozostałym w swojej ojczyźnie, do dziś wraz z wolontariuszami prowadzi społeczny punkt pomocy. W 2023 roku była organizatorką Regionalnego Kongresu Kobiet w Bydgoszczy, prowadzi spotkania dla przedsiębiorczych kobiet. Skończyła filologię polską, ma ukończone studia podyplomowe komunikacji społecznej i PR oraz nowoczesnego marketingu W Wyższej Szkole bankowej w Toruniu, a także studia MBA w Wyższej Szkole Bankowej Poznaniu.

36-letni Schreiber jest kandydatem KWW Łukasz Schreibera – Bydgoska Prawica, który tworzą członkowie PiS, Konfederacji, członkowie ruchów miejskich i stowarzyszeń katolickich. Przypomnijmy, że lokalne struktury Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna odmówiły wejścia w taki sojusz.

W Sejmie zasiada trzecią kadencję. W latach 2019-2023 w rządzie PiS Mateusza Morawieckiego zajmował stanowisko ministra-członka Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, a latach 208-2018 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zanim został posłem był radnym miasta Bydgoszczy w latach 2014-2015. Obecnie jest pełnomocnikiem PiS w woj. kujawsko-pomorskim.

Źródło:PAP/NCzas

Najnowsze