Strona głównaWiadomościŚwiatWe Francji ujawniono sekretny sondaż i wyniki są rewelacyjne

We Francji ujawniono sekretny sondaż i wyniki są rewelacyjne

-

- Reklama -

W grudniu 2023 roku instytut Ipsos przeprowadził na zlecenie Partii Republikanie wewnętrzne badanie dotyczące preferencji wyborczych Francuzów w przypadku przedterminowych wyborów parlamentarnych. Obóz prezydencki nie ma większości i rozważany był wariant przyspieszonych wyborów, ale sondaż zapewne mocno wystraszył zarówno centroprawicę, jak i obóz Macrona.

Okazuje się, że po raz pierwszy w historii V Republiki, Zjednoczenie Narodowe mogłoby zdobyć większość mandatów w Zgromadzeniu Narodowym. Sondaż, który miał nie opuścić biura partii, został jednak ujawniony.

Wyniki, do tej pory utrzymywane w tajemnicy, zostały ujawnione w piątek 15 marca przez „L’Obs”. I mamy tu sporą niespodziankę. Partia Marine Le Pen – Zjednoczenie Narodowe zdobyłoby większość mandatów w parlamencie.

Partia Le Pen w Zgromadzeniu Narodowym mogłaby mieć nawet 278 deputowanych (obecnie ma ich 89 po wyborach z 2022 r.). Większość bezwzględna to 289 mandatów, więc byłoby blisko. Kohabitacja prezydenta Macrona z Marine Le Pen byłaby naprawdę ciekawym wydarzeniem.

Sondaż pokazał też bardzo słabe wyniki większości prezydenckiej i lewicy. W przypadku rozwiązania parlamentu, straciłyby wszystkie, poza RN, partie. Obóz Macrona miałby około 135 mandatów (obecnie 246 posłów), czyli prawie o połowę mniej. Lewica koalicja Nupes zdobyłaby tylko 68 mandatów (obecnie 131).

Centroprawicowi Republikanie stracili w tym sondażu najmniej, bo tylko około dziesięciu mandatów i ich stan posiadania skurczyłby się z 62 posłów do 53.

Najnowsze