Strona głównaWiadomościPolitykaKompromitacja PiS-u i KO w regionach. Nie wystartują w wyborach samorządowych

Kompromitacja PiS-u i KO w regionach. Nie wystartują w wyborach samorządowych

-

- Reklama -

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska nie zarejestrowały list w regionach – odpowiednio w Piotrkowie Trybunalskim oraz Kłodzku. Oznacza to, że lokalni politycy tych partii nie wystartują w wyborach samorządowych.

PiS nie zdołał zarejestrować list w Piotrkowie Trybunalskim. Liczące 70 tys. mieszkańców miasto jest drugim największym ośrodkiem w województwie łódzkim. Tam rządzi Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS.

Miejska Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji list kandydatów PiS-u do rady miasta. W czterech okręgach zebrano zbyt małą liczbę podpisów. Wystarczyło „tylko” po 150 na okręg. Wprawdzie w każdym z tych okręgów podpisów zebrano z „górką”, ale po ich weryfikacji okazało się, że są uchybienia – wadliwie podany numer PESEL lub jego brak, brak lub błędnie podane imię lub nazwisko, adres zamieszkania oraz brak czynnego prawa wyborczego osoby podpisującej.

Podobną kompromitację w Kłodzku zaliczyła Koalicja Obywatelska. Miejska Komisja Wyborcza odmawiając rejestracji list KO wskazała na nieprawidłowości w złożonych na nich podpisach. Chodzi m.in. o adresy zamieszkania czy numery PESEL.

Pełnomocnik KO ds. wyborów samorządowych na Dolnym Śląska mec. Krzysztof Bryłka odwołał się od tej decyzji do Komisarza Wyborczego w Wałbrzychu. Odwołanie nie zostało uwzględnione. Winę zrzucono na „osoby zaangażowane bezpośrednio w rejestrację list”.

„Błędy w podpisach się zdarzają, dlatego zawsze powinno się zbierać dużo więcej podpisów niż wymagane. W Kłodzku (w mieście) zabrakło bezpiecznego zapasu i to wina osób zaangażowanych bezpośrednio w rejestrację list w tym mieście. Dlatego Aneta Łosiewicz, odpowiedzialna za koordynację zbiórki podpisów w Kłodzku, złożyła rezygnację z funkcji Przewodniczącej koła PO w Kłodzku. Rezygnacja została przyjęta. (…) Przepraszamy wyborców, którzy liczyli, że odnajdą naszych kandydatów w wyborach do rady z listy KO” – napisano w oświadczeniu. Aneta Łosiewicz miała się ubiegać o fotel burmistrza Kłodzka.

Najnowsze