Strona głównaWiadomościPolskaBezrobocie rośnie drugi miesiąc z rzędu

Bezrobocie rośnie drugi miesiąc z rzędu

-

- Reklama -

Bezrobocie w Polsce wzrosło drugi raz z rzędu. W styczniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc., co oznacza, że liczba bezrobotnych przekroczyła granicę 800 tys.

Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej. Jak dodano, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 837,1 tys. wobec 788,2 tys. osób miesiąc wcześniej.

- Reklama -

„Bezrobocie drugi raz z rzędu w Polsce wzrosło. W styczniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. Oznacza to, że liczba bezrobotnych przekroczyła granicę 800 tys.” – przekazał w komentarzu ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Jak podkreślił, taki wynik ostatni raz obserwowano w marcu ubiegłego roku. W ocenie eksperta, rynek pracy jest „silnie sezonowy i widzimy tego oczywisty efekt”.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

„Kluczowe jednak będą kolejne trzy miesiące. Może się okazać, że wzrost bezrobocia to wynik reakcji rynku pracy na spowolnienie z minionego roku, choć patrząc po zmianach w zatrudnieniu wydaje się, że takiej reakcji ostatecznie nie będzie” – wskazał.

Dodał, najniższe wynagrodzenie w styczniu wzrosło o ponad 20 proc., czyli „zapewne znacznie wyżej niż produktywność pracowników oraz blisko dwukrotnie więcej niż wzrost przeciętnego wynagrodzenia w firmach”.

spot_img

Najnowsze