Strona głównaWiadomościPolitykaPół miliarda funtów za deportację imigrantów

Pół miliarda funtów za deportację imigrantów

-

- Reklama -

Koszt programu wysyłania nielegalnych imigrantów do Rwandy może przekroczyć pół miliarda funtów – podało w opublikowanym w piątek raporcie brytyjskie Krajowe Biuro Audytorskie (NAO). To znacznie wyższa kwota niż podawana do tej pory przez rząd.

Zgodnie z umową z Rwandą, do tego kraju mogliby być wysyłani wszyscy nielegalni imigranci, niezależnie od ich narodowości. Tam byłyby rozpatrywane ich wnioski o azyl i jeśli mieliby podstawy do jego przyznania, otrzymywaliby go – ale w Rwandzie, a nie w Wielkiej Brytanii.

Brytyjski rząd liczy na to, że perspektywa szybkiego odesłania do Rwandy będzie czynnikiem zniechęcającym kolejne osoby do prób nielegalnego przedostania się do Zjednoczonego Królestwa, ale z racji odwołań składanych przez prawników imigrantów oraz obiekcji brytyjskiego Sądu Najwyższego, nie została tam jeszcze wysłana ani jedna osoba.

Od czasu podpisania umowy w kwietniu 2022 roku brytyjski rząd przekazał Rwandzie 220 mln funtów i wiadomo było, że na ten rok zaplanowano kolejną płatność w wysokości 50 mln. Raport NAO pokazuje, że koszty będą jeszcze wyższe. Na lata 2025 i 2026 przewidziane są następne płatności po 50 mln, co oznacza, że koszt programu wzrośnie do minimum 370 mln funtów. Ale gdy pierwszych 300 nielegalnych imigrantów trafi do Rwandy, Wielka Brytania zobowiązała się do jednorazowej płatności w wysokości 120 mln funtów, a następnie po 20 tys. za każdą kolejną osobę.

To jeszcze nie wszystko, bo brytyjski rząd ma płacić do 150 874 funtów na każdą osobę na pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia, edukacji i opieki medycznej w ciągu pięciu lat. Te płatności byłyby wstrzymane, jeśli dana osoba opuściłaby Rwandę przed upływem tego okresu, ale Wielka Brytania byłaby w takim przypadku zobowiązana do jednorazowej płatności w wysokości 10 tys. funtów na pomoc w przeprowadzce. Dodatkowym kosztem będą bilety lotnicze do Rwandy, których cena według NAO, może sięgnąć 11 tys. funtów od osoby.

NAO nie przesądza w raporcie stosunku korzyści do kosztów, gdyż jak wyjaśniono, ocena ta będzie zależeć od tego, czy program skutecznie zatrzyma nielegalne próby przedostawania się do Wielkiej Brytanii.

Wątpliwości nie ma opozycyjna Partia Pracy, która już wcześniej zapowiedziała rezygnację z programu po dojściu do władzy, co zapewne nastąpi w tym roku. „Ten raport ujawnia narodowy skandal, który torysi próbowali ukryć. Jego szokujące wnioski pokazują, że koszty rwandyjskiego fiaska są nawet wyższe, niż wcześniej sądzono” – powiedziała Yvette Cooper, odpowiedniczka ministra spraw wewnętrznych w laburzystowskim gabinecie cieni.

W reakcji na raport ministerstwo spraw wewnętrznych oświadczyło: „Nierobienie niczego nie oznacza braku znacznych kosztów. Jeśli nie podejmiemy działań, koszt zakwaterowania osób ubiegających się o azyl ma do 2026 roku osiągnąć 11 miliardów funtów rocznie. Nielegalna migracja kosztuje życie ludzi i utrwala handel ludźmi, dlatego słuszne jest, abyśmy finansowali rozwiązania przerywające ten niemożliwy do utrzymania cykl”.

(PAP)

Najnowsze