Strona głównaWiadomościPolskaLikwidacja, czyli kwota wolna. Konfederacja zaprezentowała projekt ustawy

Likwidacja, czyli kwota wolna. Konfederacja zaprezentowała projekt ustawy [VIDEO]

-

- Reklama -

Konfederacja zaprezentowała w środę na konferencji prasowej w Sejmie projekt ustawy wprowadzający kwotę wolną od tzw. podatku Belki na poziomie 100 tys. zł, choć tytuł konferencji, która pojawiła się na profilu ugrupowania na YouTube brzmiał „likwidacja podatku Belki”.

Podatek od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, został wprowadzony w 2002 roku przez rząd Leszka Millera, w którym Marek Belka był wicepremierem i ministrem finansów. Początkowo stawka podatku wynosiła 20 proc. i obejmowała zyski z oszczędności od depozytów i lokat bankowych. W 2004 roku rozszerzono opodatkowanie również o dochody kapitałowe pochodzące z inwestycji giełdowych; jednocześnie obniżono podatek do 19 proc.

Likwidacja, czyli kwota wolna

Sytuacja, w której inflacja pożera oszczędności Polaków jest sytuacją złą, natomiast sytuacja, w której nie dość, ze Polacy tracą swoje oszczędności wskutek inflacji, to jeszcze muszą zapłacić od tych strat podatek, jest sytuacją zwyczajnie niegodziwą – powiedział Michał Wawer (Konfederacja).

Jak podkreślił, „dobre, moralne prawo nie powinno do takiej sytuacji dopuszczać, a niestety dzieje się to od lat”. Poseł przypomniał, że co do tego, że tę sytuację trzeba zmienić jest konsensus na scenie politycznej.

My, jako Konfederacja chcielibyśmy zlikwidowania „podatku Belki” w odniesieniu do lokat i obligacji – zaznaczył Wawer. Narodowiec podkreślił, że konfederaci są „realistami” i dlatego „wychodzą z projektem bardziej realistycznym”, czyli wprowadzeniem kwoty wolnej w podatku Belki w wysokości 100 tysięcy złotych.

Wychodzimy z projektem wprowadzenia kwoty wolnej w „podatku Belki” na poziomie 100 tys. zł. To jest obietnica, deklaracja polityczna, którą składali Polakom wszyscy politycy wszystkich obecnie istniejących w Sejmie partii, z wyjątkiem Lewicy. Nawet bez Lewicy mamy w Sejmie przytłaczająca większość – mówił polityk.

Według Bartosza Bocheńczaka (Konfederacja), „»podatek Belki« to nic innego jak podatek od bycia oszczędnym, od tego że nie trwoni się swojego majątku, że nie jest się utracjuszem, a jest się człowiekiem zaradnym”. Ocenił, że podatek ten jest „szkodliwym reliktem rządów Lewicy, która 21 lat temu nazywała się jeszcze SLD”.

Znamienne jest to, że ponad te 20 lat rządziło 6 ekip rządzących i żadna z nich nie pokusiła się o to, żeby ten podatek został zlikwidowany albo zniwelowany – dodał Bocheńczak.

Przypomnijmy, że „zwolnienie lokat i obligacji z podatku Belki” było jednym z elementów programu wyborczego Konfederacji (Konstytucja Wolności) w 2023 roku.

Źródło:PAP/NCzas

Najnowsze