Strona głównaWiadomościŚwiatNorweski wywiad wojskowy: Rosja jest silniejsza niż rok temu

Norweski wywiad wojskowy: Rosja jest silniejsza niż rok temu

-

- Reklama -

Norwegia stoi w obliczu najpoważniejszego zagrożenia od dziesięcioleci. Rosja jest silniejsza niż rok temu i jest w trakcie zdobywania przewagi w wojnie na Ukrainie, której wynik będzie decydujący dla Europy – ocenił szef norweskiego wywiadu wojskowego Nils Andreas Stensones.

Norweskie wojskowe służby wywiadowcze Etterretningstjenesten zaprezentowały w poniedziałek raport na temat oceny zagrożeń bezpieczeństwa.

- Reklama -

„Musimy być przygotowani na szereg skomplikowanych działań ze strony Rosji, takich jak wysyłanie imigrantów przez granicę. Istnieje także groźba użycia siły militarnej w zależności od przebiegu wojny na Ukrainie” – podkreślił Stensones podczas konferencji prasowej.

Według szefa wywiadu wojskowego Rosja ma już dość wojny na Ukrainie i nie ma obecnie możliwości ani interesu w rozszerzaniu konfliktu. „Ale jeśli Putin wygra, obraz będzie inny” – zaznaczył Stensones

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

„Wojna na Ukrainie będzie decydująca. Rosja, która przejęła kontrolę nad gospodarką, nabrała rozpędu w przemyśle zbrojeniowym i odnosi sukcesy militarne, będzie miała prawdopodobnie większą wiarę w użycie siły niż Rosja, która wychodzi z wojny bez szczególnych sukcesów” – podkreślił.

Stensones dodał, że Norwegia musi być przygotowana na większą niepewność. „Musimy uważniej obserwować sytuację i móc reagować szybciej niż było to konieczne kilka lat temu” – zauważył.

W rozmowie z norweskim nadawcą publicznym NRK Stensones za pozytywne dla Norwegii uznał przystąpienie do NATO Finlandii oraz Szwecji (czeka na ratyfikację wniosku przez Węgry) oraz zbliżenie i współpracę krajów Zachodu na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Z kolei cywilne norweskie służby specjalne PST uznały, że w 2024 roku największe zagrożenie wywiadowcze stanowić będzie Rosja. Jak zaznaczono, szczególnie narażone będą podmioty zajmujące się darowiznami broni i szkoleniem ukraińskiego wojska, branża naftowa oraz gazowa, norweska technologia wojskowa i cywilna oraz obrona i sojusznicze działania wojskowe w Norwegii. PST nie wykluczyło możliwego sabotażu ze strony Rosji.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze