Strona głównaWiadomości„Zieloni” nie chcą odwiertów i wydobywania ropy w Europie

„Zieloni” nie chcą odwiertów i wydobywania ropy w Europie

-

- Reklama -

We francuskiej Żyrondzie powstał projekt dotyczący nowych odwiertów odkrytych pół naftowych. „Nie potrzebujemy tej ropy” – protestuje eurodeputowana z partii Zielonych Marie Toussaint. Projekt dotyczący ośmiu nowych odwiertów naftowych w La Teste-de-Buche został zatwierdzony w listopadzie 2023 r. i wydawało się, że żadnych przeszkód nie będzie, a na czasy kryzysu to wręcz „prezent”.

Tymczasem eurodeputowana zajmująca się ochroną środowiska, Marie Toussaint, w niedzielę 11 lutego wypowiedziała się za zastopowaniem tego projektu, a jej „zieloni” towarzysze urządzili w centrum Bordeaux demonstrację z udziałem pół tysiąca osób.

- Reklama -

Demonstrowano przeciwko właśnie przeciw wierceniu nowych szybów naftowych w dorzeczu Arcachon w La Teste-de-Buch. Obecna na demonstracji Marie Toussaint sprzeciwia się projektowi, który ma realizować kanadyjska grupa Vermilion Energy.

Grupa posiada do 1 stycznia 2035 roku koncesję, którą pozyskała jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku i która obejmuje właśnie okolice Teste-de-Buch. Eurodeputowana jako argumentu przeciw użyła faktu, że nowe odwierty naftowe znajdują się w „lesie, który spłonął niecałe półtora roku temu, a płomienie zniszczyły 14 000 hektarów”. Logicznie rzecz biorąc, to raczej argument „za”, bo las jest już niszczony…

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

„Nie ryzykujmy, nie otwierajmy nowych szybów naftowych, nie potrzebujemy tej ropy” – apelowała Marie Toussaint. Dodała, że trzeba „zmienić prawo”. Ostateczna decyzja należy jeszcze do prefekta departamentu Żyrondy.

Nie jest to wybryk jednej eurodeputowanej, bo podobny postulat zaprzestania wydobywania ropy we Francji, zgłaszają też jej koledzy partyjni w parlamencie francuskim. Jej koleżanka, deputowana Cyrielle Chatelain, zaproponowała nie tylko zakaz odwiertów, ale i atak na „sektor finansowy, banki i ubezpieczenia”.

Toussaint ma stać na czele listy Zielonych (EELV) w wyborach do PE i mówi, że takie zakaz powinien dotyczyć nie tylko Francji, ale być wprowadzony na „na poziomie europejskim”. Traktowanie Zielonych jako „nieszkodliwych wariatów” od ochrony fauny i flory powoli się mści. Ta formacja wyewoluowała w najbardziej zideologizowaną i radykalną formację.

Źródło:France Info
spot_img

Najnowsze