Strona głównaWiadomościPolskaLasek o CPK. "Możemy powiedzieć: zbudujmy tam żelazną kopułę..."

Lasek o CPK. „Możemy powiedzieć: zbudujmy tam żelazną kopułę…” [VIDEO]

-

- Reklama -

Gościem Bogdana Rymanowskiego w Radiu ZET był pełnomocnik rząd ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek.

Lasek, pytany, „czy CPK zapewni Polsce bezpieczeństwo w razie agresji Rosji”, odparł, że „tak, ale…”.

- Reklama -

– Jest jedno pytanie – kiedy ta infrastruktura powstanie? Dziś mówimy o zagrożeniu ze strony Rosji, które jest realne, a harmonogramy, o których byliśmy informowani przez ministra Horałę są zupełnie nierealne! 2028 rok i 2 pasy startowe to są bajki – stwierdził.

Lasek utrzymywał też, że rozmawia z ludźmi pracującymi w spółce, którzy „zaczynają się otwierać”. Według jego relacji mają oni mówić, że „to całkowicie nierealny harmonogram”.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

– Zewnętrzna firma, która przygotowywała na początku harmonogram, w 2019 roku zaproponowała, że lotnisko powstanie w 2030. Co zrobiła spółka? Zamówiła kolejną ekspertyzę, „dajcie nam taką ekspertyzę, żebyśmy mogli zakomunikować, że będzie 2027-2028”. Zapłacono to zrobiono – dodał.

Według wiceministra funduszy i polityki regionalnej, kolejnym problemem są pieniądze. – Albo pieniądze na CPK albo na uzbrojenie? – pytał Rymanowski.

– W tej chwili mamy sytuację, w której w zasadzie te dwie rzeczy konkurują ze sobą. Budżet państwa nie jest z gumy – przyznał. I dodał, że trzeba pomyśleć, jak „poprawić możliwości transportowe, jeśli chodzi o wojsko”.

Co więcej, zdaniem Laska, „jedno, wielkie, centralne lotnisko to jest też jedno, wielkie zagrożenie”. – Możemy powiedzieć: zbudujmy tam żelazną kopułę itd., ale może powinniśmy bronić Warszawy? Innych miast? – mówił.

Stwierdził też, że w razie rosyjskiej agresji „wszelkie lotniska wojskowe i cywilne mogą być wykorzystane, a mają podstawową zaletę – już są, są zdywersyfikowane ryzyka”.

– Nie jestem grabarzem tego projektu. Ja mam go zracjonalizować – mówił o CPK Lasek. Jak dodał, „skoncentrowaliśmy się na lotnisku, ale projekt to też kolej”.

Źródło:Radio ZET
spot_img

Najnowsze