Strona głównaWiadomościŚwiatImigranci planowali zabójstwa wpływowych Żydów. "Tego rodzaju problemy właściwie są nam dobrze...

Imigranci planowali zabójstwa wpływowych Żydów. „Tego rodzaju problemy właściwie są nam dobrze znane”

-

- Reklama -

Małżeństwo agentów z Iranu, które otrzymało w Szwecji azyl jako uchodźcy z Afganistanu, planowało morderstwo trzech szwedzkich Żydów, w tym przewodniczącego Centralnej Rady Żydów w Sztokholmie – podało we wtorek Szwedzkie Radio (SR).

Kobieta i mężczyzna powiązani z irańskim wywiadem wojskowym zostali aresztowani w kwietniu 2021 roku w regionie Sztokholmu przez szwedzkie służby specjalne SAPO w związku z podejrzeniem przygotowywania ataku terrorystycznego. Wówczas nie ujawniono szczegółów dotyczących zarzutów.

- Reklama -

Według SR para posiadała m.in. zdjęcia i adresy wpływowych Żydów, w tym szefa Centralnej Rady Żydów Arona Verstaendiga. Ostatecznie jednak prokuratura – z powodu braku silnych dowodów – nie wniosła do sądu aktu oskarżenia, a para w 2022 roku została wydalona do Iranu ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Jak relacjonowało SR, małżeństwo agentów z Iranu przybyło do Szwecji w 2015 roku z fałszywymi afgańskimi tożsamościami. W 2016 roku do szwedzkiego Urzędu Migracyjnego wpłynęły dwa donosy o irańskiej przeszłości mężczyzny, który miał pracować dla Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, uznanej przez USA za organizację terrorystyczną, ale nie wszczęto dochodzenia.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

W 2017 roku para otrzymała pozwolenie na pobyt jako uchodźcy z Afganistanu. Mężczyzna pracował w szkole podstawowej, a kobieta jako asystent osoby niepełnosprawnej na stanowiskach dotowanych przez państwo szwedzkie. Oboje w 2020 roku wyjechali tymczasowo do Iranu, gdzie nawiązali kontakt z Irańską Gwardią Rewolucyjną, otrzymując pieniądze na działalność terrorystyczną w Szwecji.

Szwedzka minister ds. migracji Maria Malmer Stenergard określiła sprawę irańskiego małżeństwa jako „bardzo poważną”. – Tego rodzaju problemy właściwie są nam dobrze znane – przyznała. Zapewniła, że obecny rząd, sprawujący władzę od 2022 roku, pracuje nad rozszerzeniem wymiany informacji między urzędami w procesie azylowym.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze