Strona głównaWiadomościŚwiatRząd ugina się pod protestem rolników. Pierwsze decyzje

Rząd ugina się pod protestem rolników. Pierwsze decyzje

-

- Reklama -

Pierwsze decyzje francuskiego rządu w odpowiedzi na masowe protesty rolników zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Dotyczą oleju napędowego oraz odszkodowań związanych z chorobą bydła, która pojawiła się we Francji kilka miesięcy temu.

Pierwszy dekret umożliwi rolnikom ubieganie się od lutego o 50-proc. zaliczkę na częściowy zwrot podatku akcyzowego od produktów energetycznych, w szczególności oleju napędowego, głównego paliwa dla maszyn rolniczych. Wcześniej zwrot ten miał miejsce dopiero w roku następującym po wydatkach.

- Reklama -

Premier Gabriel Attal ogłosił również, że zrezygnuje z podwyżki podatku na olej napędowy dla maszyn rolniczych, która miała wejść w życie w tym roku – pisze dziennik „Le Figaro”.

Drugi z dekretów dotyczy zwiększenia zwrotu kosztów weterynaryjnych z 80 do 90 proc. dla hodowców bydła dotkniętego krwotoczną chorobą zwierzyny płowej (EHD). Choroba rozprzestrzeniła się w zeszłym roku na południu Europy, a jej pierwsze ogniska stwierdzono we Francji we wrześniu.

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

„Straty spowodowane śmiertelnością zwierząt będą również rekompensowane w wysokości 90 proc., zgodnie ze skalą kwot opartą na rodzaju zwierzęcia (…) i jego wieku” – pisze „Le Figaro”.

Protest rolników. Rząd zapowiada zmiany

Wstrzymanie planu dotyczącego redukcji pestycydów, wzmocnienie kontroli żywności z importu i silniejsze egzekwowanie przepisów, chroniących producentów żywności przed zaniżaniem cen – takie środki zapowiedział w czwartek Attal w odpowiedzi na masowe protesty rolników.

Rolnicy zaczęli w piątek stopniowo likwidować blokady na apel dwóch głównych organizacji związkowych.

Protest francuskich farmerów uznano za pierwszy poważniejszy kryzys, przed którym stanął nowy premier – Attal objął stanowisko 9 stycznia.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze