Strona głównaWiadomościŚwiatRolnicy grożą "sparaliżowaniem kraju". Są niezadowoleni z unijnych przepisów

Rolnicy grożą „sparaliżowaniem kraju”. Są niezadowoleni z unijnych przepisów

-

- Reklama -

Belgijscy rolnicy nie mają w najbliższym czasie planów dalszych protestów. Dają politykom i supermarketom nieco czasu na ustosunkowanie się do ich żądań, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to – jak poinformowali – nie będą się wahać przed „sparaliżowaniem kraju” – przekazała telewizja VRT.

W Belgii przez ostatni tydzień trwały protesty rolników, których kulminacją było pojawienie się w czwartek ponad 1 tys. traktorów w Brukseli. Maszyny zablokowały ruch w stolicy podczas spotkania przywódców UE.

Uczestnicy manifestacji są niezadowoleni z niektórych przepisów Europejskiego Zielonego Ładu, ale także z decyzji rządu flamandzkiego, który nałożył nowe ograniczenia na stosowanie azotu w sektorze rolnym.

Jak powiadomiła VRT, teraz wiele będzie zależeć od reakcji polityków. Organizacje rolników spotkają się we wtorek z rządem flamandzkim. W piątek rząd federalny zapowiedział dalsze konsultacje w sprawie przyszłości sektora: większej ochrony gruntów rolnych, mniejszej biurokracji i uczciwych cen produktów.

Rolnicy oczekują konkretnych działań.

Jeśli te zapowiedzi nie zostaną zrealizowane i „zajdzie taka potrzeba, ponownie sparaliżujemy kraj” – zagroziła belgijska organizacja Siły Obrony Rolników.

Rolnicy oczekują również reakcji ze strony supermarketów. Przedsiębiorcy z tej branży i przedstawiciele przemysłu spożywczego spotkają się w czwartek z belgijskim ministrem rolnictwa Davidem Clarinvalem, by dyskutować o tym, jak odpowiedzieć na postulaty rolników.

Premier Alexander De Croo chce wprowadzić mechanizm solidarnościowy, który będzie chronił rolników przed wahaniami cen. Obecnie największe zyski w rolnictwie osiągają głównie przetwórcy żywności i dystrybutorzy.

Każdy powinien móc osiągać przyzwoity zysk. (…) Dzisiaj rolnicy znajdują się po stronie, po której te zyski są bardzo małe – zauważył premier, cytowany przez VRT.

Źródło:PAP

Najnowsze